O „Wakacjach w Bibliotece ‘2020”…

Słońce i sale pełne książek, materiały plastyczne, plansze edukacyjne i szczypta nowych technologii, prowadzący i uczestnicy wakacyjnych spotkań – tak corocznie prezentowały się „Wakacje w Bibliotece”. Tegoroczne lato było jednak inne niż zwykle, bo z uwagi na obowiązujący w kraju stan epidemii mocno kameralne… zielone i w dużej mierze skupione wokół działań w sieci.


„Wakacje w Bibliotece ’2020” stanowiły połączenie tradycyjnej oferty zajęć planowanych tak, by odbywały się w plenerze oraz nowych propozycji atrakcji internetowych dla dzieci i młodzieży. Podczas „Zielonych czwartków” – zajęć plenerowych organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach, dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach, wśród których znalazły się m.in.: spotkanie, podczas którego powstawały ręcznie malowane poszewki na poduszki, zajęcia przyrodnicze „Jak w ulu”, w trakcie których powstały ekologiczne świece i znaki bartne oraz prawdziwe święto kwiatów i kolorów – warsztaty plastyczne, dzięki którym dzieci i młodzież nie tylko poznały mnóstwo roślin łąkowych, ale przede wszystkim zamieniły parkową alejkę w barwną kwietną łąkę.
W ofercie Biblioteki w Łazach znalazł się także szereg propozycji publikowanych online. Były wśród nich cykliczne spotkania w sieci:
– „Poniedziałkowy Wirtualny Klub Młodego Podróżnika”, dzięki któremu wraz z bibliotekarzami można było przenieść się w najróżniejsze zakątki świata, by zobaczyć ich zabytki, poznać ciekawostki, podziwiać widoki i roślinność – słowem dowiedzieć się więcej, odbywając wirtualną filmową podróż do danego kraju. Tak odwiedzono: Japonię, Chorwację, Stany Zjednoczone, Włochy, Malezję, Singapur, Turcję oraz Polskę;
– „Zagadkowe wtorki” – cotygodniowe spotkania literackie, gdzie najmłodsi mogli odkrywać kolejne postacie z bajek, baśni i legend, ukryte w treściach audiozagadek;
– „Piątkowe kadry przeszłości” – konkurs online, którego uczestnicy wcielali się w Sherlocka Holmesa, rozwikłując historyczne zagadki, na które co tydzień składały się: krótki wpis dotyczący historii lokalnej, układanie wirtualnych puzzli tworzących fotografię przedstawiającą gminne ujęcia sprzed lat oraz poszukiwanie opisu fotografii na portalu, w którym prezentowane są zbiory archiwalne z całej Polski.
Lipiec był także miesiącem, w którym w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach oraz filiach bibliotecznych prowadzony był projekt „Książki leczą duszę”. Dzięki niemu na bibliotecznych regałach pojawiło się mnóstwo książek, które stanowiły lek na chandrę, sposób na odpoczynek od myśli zaprzątających głowę, metodę na naukę i wywołanie uśmiechu. Odwiedzający biblioteki czytelnicy sięgali po nie z radością wyczekując ciekawych historii, podpowiedzi psychologicznych czy po prostu… chwili wytchnienia i wyciszenia. Projekt dofinansowano z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Skip to content