Akcja żonkile w bibliotece

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach po raz kolejny przyłączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile – inicjatywy upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcja zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ma na celu zwrócenie uwagi na istotne wydarzenia w historii wojennej naszego kraju i jest swoistą kontynuacją działań podjętych przez samego Marka Edelmana – ostatniego przywódcę powstania w getcie warszawskim – który w każdą rocznicę powstania odwiedzał Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd i cześć, złożyć kwiaty poległym towarzyszom. Z czasem obok Marka Edelmana w tym dniu wokół pomnika zaczęło gromadzić się coraz więcej ludzi.

Ocalić od zapomnienia, pamiętać, po to aby przede wszystkim nie dopuścić do kolejnej tragedii jaką była II wojna światowa – to misja, która powinna przyświecać wszystkim ludziom żyjącym współcześnie. Niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania – ponad podziałami – winni jesteśmy pamięć wszystkim poległym żołnierzom, bohaterom i zwykłym ludziom.  Od dziewięciu lat 19 kwietnia wolontariusze z  różnych miast Polski, nauczyciele, bibliotekarze, ludzie związani z kulturą wykorzystując szerokie platformy porozumienia starają się dotrzeć do jak największej liczby osób, przybliżając im historię powstania w getcie oraz wręczając przy tym żółte papierowe kwiaty.
19 kwietnia również w Bibliotece Publicznej w Łazach rozdawano papierowe żonkile,  kwiaty symbolizujące zbiorową pamięć, szacunek i nadzieję. Z tradycyjnych spotkań edukacyjnych i plastycznych zwyczajowo organizowanych w tym dniu dla dzieci, młodzieży i dorosłych przez Kierownika Czytelni Beatę Kuc oraz pracowników filii bibliotecznych niestety należało zrezygnować. Niemniej jednak program wydarzeń on-line, materiały dydaktyczne i filmowe dostosowane do różnych grup wiekowych publikowane bezpośrednio przez Muzeum Historii Żydów POLIN były udostępniane na Facebooku Biblioteki. W tym roku tematem przewodnim inicjatywy stały się kobiety, które walczyły i ginęły w powstaniu z 1943 roku. Bardzo dziękujemy wszystkim odwiedzającym Bibliotekę i uczestniczącym w akcji realnie i wirtualnie.

Skip to content