Tydzień Bibliotek w Bibliotece w Łazach

Maj w kalendarzu każdego czytelnika powinien się już kojarzyć z biblioteką. I nie chodzi tu tylko o Dzień Bibliotekarza. Od wielu lat Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje właśnie w maju prawdziwą gratkę dla czytelników „Tydzień Bibliotek” – ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek. Celem przedsięwzięcia jest podkreślenie roli i znaczenia czytania i bibliotek w edukacji, życiu kulturalnym i duchowym człowieka. Corocznie w drodze konkursu wybierane jest hasło przewodnie akcji. W tym roku tytuł książkowej kampanii brzmiał: Znajdziesz mnie w Bibliotece! W akcję włączyły się biblioteki z różnych zakątków Polski. Po raz kolejny Tydzień Bibliotek obył się także w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach.

Działania rozpoczęto już 5 maja wizytą pracownika Filii nr 1 w Niegowonicach i Filii nr 5 w Rokitnie Szlacheckim w oddziałach przedszkolnych. Michał Łada odwiedził swoich najmłodszych czytelników w Niegowonicach, a następnie w  Rokitnie Szlacheckim nie tylko w towarzystwie stałego elementu wyposażenia bibliotekarza, czyli książki. Zabrał ze sobą także interaktywnego robota Photon. To świetne narzędzie umożliwiające wprowadzenie w proces edukacyjny maluchów elementów kodowania. Nawiązując do twórczości Lema (której nie mogło zabraknąć, zwłaszcza, że 2021 rok jest ogłoszony rokiem tego słynnego pisarza – mistrza gatunku science-fiction) pracownik biblioteki zaprezentował nowatorską odsłonę „Bajek robotów” z uzupełnieniem o elementy programowania. Robota Photon w pracy z przedszkolakami wykorzystała także Beata Luraniec, kierownik Filii nr 4 w Grabowej. Zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy, wprowadzając je w świat najnowszych współczesnych technologii.

Z kolei w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży połączono się on-line z najmłodszymi czytelnikami z Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści transmitowanej na żywo, a szczególnie entuzjastycznie powitały jedną z postaci, która wyskoczyła wprost ze stron książki – sprytną Lisiczkę. Dzieci z Przedszkola nr 1 w Łazach podziękowały swoim ulubionym Bibliotekarzom artystycznym występem prezentowanym również w przestrzeni on-line.

Ale i o dorosłych czytelnikach nie zapomniano. Przez cały tydzień trwania kampanii w Wypożyczalni dla dorosłych w Łazach można było do woli kręcić specjalnym kołem fortuny – niczym w znanym i lubianym teleturnieju. Trójkątne plansze z cyferkami (symbolizującymi wygrane kwoty) w bibliotecznym kole fortuny zastąpiono nazwiskami autorów, nazwami gatunków literackich, wreszcie w piątkowej odsłonie tytułami nowości wydawniczych. Hasło „Znajdziesz mnie w Bibliotece” zrealizowało się u nas w stu procentach. Zwłaszcza w poniedziałek – kiedy z koła fortuny można było wylosować i wypożyczyć książki w całości poświęcone postaciom ze świata kultury, nauki, muzyki, sportu, literatury, sztuki, polityki i rozrywki. I znaleźliśmy w bibliotece m.in.: Olgę Lipińską, Michaela Jacksona, Marię Curie-Skłodowską, Karola Lewandowskiego, Ernesta Hemingwaya, Michała Anioła, Hilary Clinton, a nawet Kubę Wojewódzkiego. Czytelnicy kręcili i losowali, a książki schodziły z półek w błyskawicznym tempie. 

Tydzień Bibliotek upłynął pod znakiem edukacji i zabawy. Atmosfera była wspaniała, zwłaszcza, że pogoda sprzyjała – tak się złożyło, że był do najcieplejszy, prawdziwie wiosenny tydzień w tym roku. Bardzo dziękujemy wszystkim czytelnikom tym dużym i tym małym za olbrzymi ładunek pozytywnej energii.           

Skip to content