Kultura dotyku – czyli zajęcia sensoplastyczne dla dzieci

Każdy rodzic wie, jak olbrzymie znaczenie ma dotyk w życiu emocjonalnym i fizycznym dziecka. To zmysł, dzięki któremu maluszek poznaje świat, nawiązuje więzi z najbliższymi, którzy wspierając go, dają mu poczucie bezpieczeństwa. Wszyscy rodzice chcieliby, by ich dzieci rozwijały się zdrowo i bezpiecznie. I właśnie dotyk i rozwój dziecka stały się głównymi tematami zajęć warsztatowych organizowanych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach.

W ramach projektu „(Re)animujemy kulturę” prowadzonego w programie MKDNiS „Partnerstwo dla książki 2021” 8 lipca 2021 r. odbyły się pierwsze warsztaty rodzinne pod nazwą „Kultura dotyku – sensoplastyka dla najmłodszych” prowadzone przez specjalistkę Katarzynę Sobieraj – terapeutkę integracji sensorycznej. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach, wzięły w nich udział dzieci do piątego roku życia wraz z rodzicami.

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi integracji sensorycznej; prezentacje różnorodnych zabaw sensorycznych dały możliwość nauki właściwego reagowania na bodźce, które docierają do dzieci z otoczenia. Galaretki, kolorowy makaron, chrupki i ryżolina – Pani Sobieraj udowodniła, że nie wszystkie zabawki muszą być wykonane z plastiku czy pluszu – a dobrze bawić można się dosłownie wszystkim. Rodzice wraz z dziećmi przekonali się, że integracja sensoryczna to nic innego, jak świetna wspólna zabawa. W czasie warsztatów udało się stworzyć w Bibliotece niesamowitą przestrzeń, w której dzieci mogły się jednocześnie dobrze bawić oraz rozwijać swoją kreatywność i twórcze myślenie.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Skip to content