Nowe technologie, gadżety i bezpieczeństwo, czyli o lipcowych warsztatach dla seniorów

Warsztaty senior smart na startW Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach w lipcu odbywały się zajęcia warsztatowe w ramach projektu Senior sm@rt na start! dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w programie „Partnerstwo dla książki 2021”. Podczas spotkania inaugurującego projekt prowadzący cykl warsztatów dotyczących nowych technologii zgłębiał z kursantami wiedzę na temat obsługi tabletów, by podczas kolejnych warsztatów, które odbyły się 14 i 21 lipca 2021 roku poszerzać wiedzę osób 60+ na temat obsługi smartfona i bezpieczeństwa podczas działań w Internecie.

Umiejętności seniorów uczestniczących w warsztatach „Smartfon = sm@rt senior, czyli o tym co może twój telefon” były bardzo różne, a zajęcia stały się świetną okazją, by przekonać się, że smartfon to nie tylko narzędzie do dzwonienia i sms-owania. Trener przekonał uczestników, że nie taki diabeł straszny i warto odkrywać posiadany sprzęt, nawet jeśli zaczynamy metodą prób i błędów. Mówił, ze telefon to magiczne narzędzie, które w obecnych czasach może być używane niemal jak komputer – wystarczy odrobina wiedzy, odwagi i pomocne aplikacje. Jak korzystać z wi-fi? Czy w telefonie można posegregować zdjęcia? Jak oczyścić smartfon z niepotrzebnych danych? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znaleźli działający w dwóch grupach warsztatowych seniorzy.

Spotkanie „Senior nie da się nabrać – o bezpieczeństwie w Internecie” stało się odkryciem nie tylko dla uczestników zajęć, ale i bibliotekarzy, którzy mieli okazję słuchać trenera. Tym razem okazało się, że temat, który w Bibliotece poruszany był już wielokrotnie, zyskał zupełnie nową, wartościową odsłonę. Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu były tylko wstępem do rozmów i dyskusji. Spotkanie zdominowały przede wszystkim wskazówek i podpowiedzi prowadzącego, które zaskakiwały i kazały baczniej przyglądać się swoim ruchom w sieci.

Edukacja, nabywanie nowych umiejętności, przyjazna atmosfera, wspólne odkrywanie możliwości posiadanych sprzętów – tak jawił się cykl trzech spotkań poświęconych nowym technologiom prowadzonych przez Igora Ginalskiego. Już teraz zapraszamy osoby w wieku 60+ do udziału w kolejnych działaniach planowanych w ramach projektu „Senior sm@rt na start!”. Przed nami sierpień z fotografią i jesień, w trakcie której będziemy digitalizować, dokonywać korekt i retuszu oraz sprawdzać czy można okiełznać robota.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Skip to content