Gimnastyka buzi i języka – o zajęciach z logopedą dla najmłodszych

Dziecko podczas ćwiczeń logopedycznych
 

3 sierpnia 2021 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyły się zajęcia logopedyczne dla dzieci w wieku 4-6 lat zrealizowane w ramach zadania „(Re)animujemy kulturę” dofinansowanego w programie MKDNiS „Partnerstwo dla książki 2021”. Dzieci wraz z rodzicami otrzymali solidny zastrzyk wiedzy teoretycznej z zakresu logopedii, poparty prezentacją pożytecznych ćwiczeń praktycznych.
Pani Katarzyna Nowak – logopeda i doświadczony nauczyciel rozpoczęła spotkanie od interesującego wykładu konwersatoryjnego dotyczącego rozwoju mowy dziecka. Uczestnicy zajęć poznali istotne czynniki, które mają wpływ na dobre, poprawne mówienie. Były to m.in. napięcie mięśniowe, postura ciała, prawidłowy oddech w spoczynku, ułożenie języka, ale także sam rozwój ruchowy dziecka. Podczas części teoretycznej rodzice zadawali pytania, chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami, rozwiewali wątpliwości dotyczące rozwoju mowy swoich dzieci.


Pani Kasia jednoznacznie zaprzeczyła opinii, jakoby bajki telewizyjne w znaczącym stopniu uaktywniały rozwój mowy dziecka. Nieme i bierne wpatrywanie się w szklany ekran nie jest w żaden sposób korzystne. Jak sama stwierdziła jest zwolenniczką książek i w stymulacji mowy wykorzystuje je chętnie, jako niezawodny środek dydaktyczny. Prezentując wartościowe książki dla dzieci w różnym wieku, wskazała również inne pomoce, które można świetnie wykorzystać w aktywizacji mowy u dziecka, były to m.in.: gumowe zabawki – dostępne w przystępnej cenie niemal w każdym sklepie, logopedyczna dmuchajka, piłeczki, oraz przyrządy do masażu. Masaż mięśni okrężnych oraz masaż neurotaktylny stanowiły kolejną praktyczną część zajęć. Czynność ta jest wykorzystywana w stymulacji twarzy i w optymalnym przygotowaniu do mowy. Rodzice pod nadzorem prowadzącej wykonywali masaże swoim dzieciom. Oprócz buzi, policzków i warg aktywizowali także ich ręce, dłonie, nogi. Ponadto wszyscy dowiedzieli się o istnieniu wędzidełka ukrytego w jamie ustnej człowieka i jego wpływie na poprawną artykulację głoski „r”.
Ćwiczenia oddechowe, głosowe, pomagające w prawidłowym połykaniu, zabawy intelektualne oraz rzetelna merytoryczna wiedza na temat rozwoju mowy – wszystko to w niemal godzinę zaprezentowała Katarzyna Nowak uczestnikom spotkania. Zajęcia logopedyczne odbyły się w dwóch kilkuosobowych grupach i stanowiły niezwykłą atrakcję w sierpniowe popołudnie.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Skip to content