Perspektywa w obiektywie 60+: relacja z warsztatów fotograficznych

Uczestniczki warsztatów fotograficznychZa nami pracowite spotkania w projekcie „Senior sm@rt – na start!” Chcecie wiedzieć czym się zajmowaliśmy?
To coś bez czego coraz trudniej wyobrazić sobie życie. Pozwala nam zatrzymać nawet najbardziej ulotną chwilę i cieszyć się nią przez długie lata. Ma tę zaletę, że tak naprawdę może ją „oswoić” każdy z nas i rysować światłem. Mowa o fotografii cyfrowej, która stała się tematem sierpniowych warsztatów dla osób 60+.
W Bibliotece w Łazach nastał kolejny miesiąc z cyfrowymi aktywnościami dla seniorów organizowanymi w ramach w ramach projektu „Senior sm@rt – na start!” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w programie „Partnerstwo dla książki 2021”.
11 sierpnia odbyły się warsztaty fotograficzne „Rozpocznij swoją fotoprzygodę”, które poprowadził przedstawicieli grupy Jurassic Photo Team, fotograf Grzegorz Maciąg. Dwie grupy uczestników zapoznane zostały z historią fotografii w pigułce, prasą i ciekawymi pozycjami literackimi poświęconymi tematyce fotografii i poznały twórcę pierwszego cyfrowego aparatu Stevena Sassona. Jak mówił Henri Cartier – Bresson „Fotografowanie to zgranie umysłu, oka i serca wzdłuż jednej, łączącej je, prostej”. Prowadzący podpowiedział uczestnikom warsztatów jak to zgranie osiągnąć i tworzyć udane ujęcia. Obalił myślenie, że aparat myśli za nas, podkreślając, że nie jesteśmy potrzebni tylko po to, by nacisnąć spust migawki, że fotografia to nie tylko widziany obraz, ale i zamknięte w nim uczucia, to subiektywny odbiór zastanej rzeczywistości. Opowiedział o znaczeniu filarów fotografii: migawki, przysłony, balansu bieli i ISO, o kompozycji zdjęć i różnych rodzajach kadrów. Podpowiedział na co zwracać uwagę, by robić harmonijne i wciągające obrazy, po czym zaprosił uczestników do ćwiczeń w praktyce.

17 sierpnia seniorzy wzięli udział wyjazdowym spotkaniu „O perspektywie w obiektywie”, które odbyło się w Lgocie Murowanej. W trakcie VIII Jurajskiego Festiwalu Fotograficznego mieli oni okazję zapoznać się z nowinkami technicznymi w dziedzinie fotografii, obejrzeć prace znanych fotografów i podpatrzeć pracę profesjonalistów. Wzięli też udział w warsztacie teoretycznym „ABC fotografii”, podczas którego fotografowie Marcin Bójko i Piotr Wróblewski najpierw przekazali teorię dotyczącą fotografii studyjnej, by zaprosić do części praktycznej spotkania i próby sił tworzenia portretów w zaaranżowanej przestrzeni studia fotograficznego z odpowiednim oświetleniem – warsztatu “Światło w fotografii”. Uczestnicy wysłuchali także wstępu do warsztatów praktycznych „Praca na planie zdjęciowym wraz z oświetleniem” prowadzonych przez Lidię Popiel.

W trakcie poszczególnych spotkań powstały setki zdjęć, uczestnicy zostali wyposażeni w wiedzę o technologii cyfrowej fotografii i przekonali się, że fotografia to dziedzina złożona, ale i niezwykle wdzięczna, pozwalająca zatrzymywać chwile i wspomnienia, pełna barw i emocji.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

Skip to content