Kultura słowa z Katarzyną Kozłowską – relacja ze spotkania

Dzieci uczestniczące w spotkaniu Kultura słowa z Katarzyną Kozłowską24 września 2021 r. przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach wzięły udział w spotkaniu „Kultura słowa” z Katarzyną Kozłowską zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach w ramach projektu „(Re)Animujemy Kulturę” dofinansowanym przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w programie „Partnerstwo dla książki 2021”.
Katarzyna Kozłowska to autorka serii książek dla najmłodszych „Feluś i Gucio”, a także nauczycielka wychowania przedszkolnego, która stara się pomagać maluchom i ich rodzicom w maksymalnie bezstresowym rozpoczęciu przygody z przedszkolem. Wrześniowego przedpołudnia przybliżyła najmłodszym historię powstania książki, a potem pokazała różne jej formy: m.in.: kipu, tabliczki gliniane, papirusy i zwoje. Opowiedziała też o przekazywaniu książkowych historii w inny sposób niż na papierze – za pomocą dźwięków, wykorzystując i prezentując wiele egzotycznych instrumentów z różnych krajów świata, a wśród nich: deszczownice, guiro, maracasy, okarynę, glinianego ptaszka, djembe. Pokazała przedszkolakom stronę z Biblii z XVIII wieku, którą każde dziecko mogło porównać ze współczesnymi wydaniami. Przedstawiła też zaskakujące formy książek: picture book, liberaturę i notes ze Sri Lanki wykonany z kupy słonia. Dzieci poznały również proces powstawania książki od pomysłu przez fazę produkcji, aż do momentu, gdy egzemplarz trafia do ręki czytelnika oraz zajrzały do współczesnej drukarni. Prawdziwą gratką było przywitanie się z pierwowzorem książkowego bohatera serii „Feluś i Gucio”, gdyż Pani Katarzyna na spotkanie zabrała maskotkę Gucia. Podsumowaniem spotkania z autorką było przygotowywanie przez najmłodszych własnych książek i zabawa w średniowiecznych skrybów.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu