Szczyt na 5000 – relacja ze spotkania z Wojciechem Wojtalą

Biblioteka w podróżach na krańce świata nie ustaje. 26 października w ramach projektu „Biblioteka na krańcach świata” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Partnerstwo dla książki” zrealizowano kolejne spotkanie z człowiekiem pełnym energii i charyzmy Wojciechem Wojtalą. Zdobywca szczytów górskich, w tym m.in. europejskich pięciotysięczników, mieszkaniec Gminy Łazy opowiedział o swoich wyprawach, zamiłowaniach do podróży i pasji, która towarzyszy mu każdego dnia.
Snutym opowieściom przysłuchiwali się uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach. Spotkanie rozpoczęto krótkim wprowadzeniem w charakterystykę trzech polskich pasm górskich: Gór Świętokrzyskich, Karpat i Sudetów. Wspomagając się prezentacją pełną górskich fotografii, Wojciech Wojtala podkreślił, że chodzenie po górach ma przynieść wędrowcom przede wszystkim przyjemność i satysfakcję.

Aby nie nabawić się niepotrzebnych kontuzji, należy przede wszystkim nie zapomnieć o bezpieczeństwie: odpowiednio się przygotować do wędrówki. Uczniowie dowiedzieli się, co należy ze sobą zabrać (plecak, a w nim jedzenie, picie) o czym pamiętać przygotowując się do wyprawy (odpowiednie ubranie, dostosowane do warunków pogodowych) i przede wszystkim jak zaplanować trasę (w tym module zwrócono szczególną uwagę na korzystanie z nowoczesnych aplikacji mobilnych np. Maps.me). Wybierając się w góry należy przede wszystkim mierzyć siły na zamiary: dostosować tempo do własnych możliwości, zapomnieć o brawurze i mieć szacunek do gór, bo choć z pozoru szlak wydaje się łatwy, a my przypisujemy sobie świetną kondycję, to góry weryfikują nasze umiejętności i siły. Zdobycie szczytu to nie tylko samo wejście na niego, trzeba także bezpiecznie zejść, wiąże się to z wielokilometrowym dystansem, który trzeba pokonać najlepiej przed zapadnięciem zmroku. Podróżnik wspomniał także o swoistym podziale ludzi, którzy wybierają się w górskie wędrówki: do pierwszej grupy, należą wędrowcy, którzy rozumieją, jak chodzić po górach, są do tego odpowiednio przygotowani, mają świadomość jakie niebezpieczeństwa się z tym wiążą, do drugiej – ludzie, którzy bezmyślnie i bez pokory traktują takie wyprawy – im niezwykle trudno jest wytłumaczyć, jak katastrofalne w skutkach mogą być takie „wycieczki”. Najczęściej o swojej lekkomyślności przekonują się dopiero wtedy, kiedy jest już za późno: podczas wypadków lub w najlepszym razie kontuzji.
Mimo, iż na swoim koncie ma zdobycie całej Korony Gór Polskich, na które składa się 28 szczytów oraz aż 35 szczytów z 48 Korony Gór Europy, Wojciech Wojtala nie zamierza spocząć na laurach; w planach ma kolejne podróże, które traktuje jako wartościowy sposób rozrywki z działaniem terapeutycznym: góry pozwalają zapomnieć o problemach, skupić się na teraźniejszości, być tu i teraz, zmniejszyć stres, z którym wszyscy mierzymy się każdego dnia.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Skip to content