Podróż na wyspę wiatrów – relacja ze spotkania z Andrzejem Wójcikiem

29 października 2021 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się spotkanie „Tropem Wikingów” z pasjonatem turystyki rowerowej Andrzejem Wójcikiem zorganizowane w ramach zadania „Biblioteka na krańcach świata” w programie „Partnerstwo dla książki 2021” dofinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Podczas edukacyjnego poranka pan Andrzej zachęcił zgormadzonych w Bibliotece młodzież i dorosłych do poznawania Skandynawii i świata. Podkreślił też, że podróżowanie to dla niego dużo więcej niż odhaczanie z listy określonych zdobyczy – to twórcze poszukiwanie i czerpanie z piękna otoczenia.
Zgromadzeni na spotkaniu wysłuchali opowieści o kreowaniu w mediach wizerunku Wikingów i związanych z tym przekłamaniach historycznych. Jako ich przykłady Andrzej Wójcik wymieniał m.in. budowanie obrazu Wikingów jako dzikich barbarzyńców, podczas gdy w rzeczywistości lud ten zasłynął nie tylko z grabieży i rabunków, ale i handlu, rolnictwa czy fantastycznych umiejętności technicznych pozwalających na budowanie lekkich łodzi, którymi można było pływać nawet po płytkich rzekach. Sporą część prelekcji poświęcono wyspie Bornholm, którą pan Andrzej odwiedził 6 razy. Wymienione zostały jej walory przyrodnicze, zabytki, miejsca warte odwiedzenia. Słuchacze dowiedzieli się, że wyspę można objechać na rowerze nawet w ciągu jednego dnia, pokonując około 130 km ścieżkami rowerowymi wiodącymi terenem o niskich wzniesieniach. Posłuchali także o bornholmskich kościołach stanowiących twierdze i spichlerze oraz przechowywanych tam runach, o tajemniczym grobie Wikinga, w którym znaleziono broń i biżuterię, o muzeach i zabytkowych wiatrakach.
Po raz kolejny okazało się, że rower to idealny środek do odkrywania nieznanego i przede wszystkim nieoczywistego, gdyż dzięki niemu możemy trafić nie tylko do najbardziej znanych i polecanych w przewodnikach miejsc, ale także odwiedzić miejsca nie będące w centrum zainteresowania „łowców” zdobyczy i tworzyć własną mapę podróżniczych „perełek”.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Skip to content