Ranking Bibliotek 2021 – wyniki

Logo Rankingu BibliotekSzanowni Państwo informujemy, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach w Rankingu Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej” na najlepiej prowadzone przez samorządy biblioteki publiczne w Polsce w 2021 roku wśród 837 instytucji zajęła 96 miejsce, w gronie bibliotek województwa śląskiego – 6 miejsce, w gronie bibliotek powiatu – 1 miejsce.  

Instytut Książki i „Rzeczpospolita” po raz jedenasty nagrodziły najlepsze biblioteki w Polsce, doceniając jednocześnie samorządy zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Jak co roku, docenieni zostali ci, dla których sprawnie działająca biblioteka gminna jest świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów. Pomimo, iż oceniany 2020 rok nie był łatwy i całkowite zamknięcia oraz pozbawienie możliwości bezpośredniego kontaktu z czytelnikami wywoływały niemały „ból głowy”, wiele bibliotek szukało możliwości działania dzięki wsparciu nowych technologii i wykorzystywało chwile znoszenia obostrzeń, by sprostać nowej rzeczywistości i utrzymywać relacje ze środowiskiem.
Przyjęta przez kapitułę metoda oceny bibliotek premiowała m.in. aktywność biblioteki, liczbę zakupowanych nowości wydawniczych, poziom czytelnictwa, dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Liderem jedenastej edycji rankingu została Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance, drugie miejsce zajęła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, natomiast 3 miejsce Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz. Liderem w województwie śląskim została Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach, plasując się na 4 miejscu w skali kraju. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim naszym czytelnikom, przyjaciołom i uczestnikom różnego rodzaju spotkań oraz zajęć – fantastycznie, że jesteście z nami i że covid-19 nie „rozbił” przyjaźni czytelnika i biblioteki. Bez Was nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy

Skip to content