Podróż w czasie – relacja z warsztatów dla najmłodszych

Warsztaty podróż w czasie - dzieci przy prasie do papieru30 listopada w Bibliotece Publicznej w Łazach odbyły się wyjątkowe zajęcia warsztatowe. Wzięli w nich udział uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach oraz uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach. W ciekawą historyczną podróż do przeszłości świata papieru zabrali ich instruktorzy Czerpalni Papieru Kalander.
Zajęcia warsztatowe odbyły się w ramach projektu „Biblioteka na krańcach świata” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu,  poświęcone zostały historii papiernictwa. Prowadzący warsztaty stylizowani na średniowiecznych mnichów zabrali uczestników w prawdziwą „Podróż w czasie” i przedstawili im historię papiernictwa, opowiedzieli o rodzajach papieru i pokazali, jak wygląda proces jego powstawania. Niewątpliwie najatrakcyjniejszą częścią warsztatów były zajęcia praktyczne,  podczas których uczestnicy mogli z dębowej kadzi samodzielnie wytworzyć metodą czerpania unikatową kartkę. Ponadto dzieci zmierzyły się ze sztuką pisania piórem – ale nie było to zwykłe pióro, które każdy uczeń ma w swoim piórniku – podczas podróży w czasie, stawiano pierwsze kroki w pisaniu piórem gęsim. Na zakończenie uczestnicy warsztatów odbili swoje inicjały w lakowanej pieczęci.
Jednym słowem: uczniowie biorący udział w warsztatach papierniczych we wtorkowy poranek mieli okazję przyjrzeć się, a na moment nawet spróbować pracy średniowiecznych kopistów i pisarzy. Czy byli pod wrażeniem? Zdecydowanie tak! Serdecznie dziękujemy uczestnikom zajęć oraz instruktorom za inspirujące warsztaty.

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Skip to content