Senior sm@rt na mecie! – relacja z realizacji projektu

Warsztaty obsługi smartfona - robimy zdjęcia„Senior sm@rt na start!” – pod tą nazwą w Bibliotece Publicznej w Łazach w 2021 roku zrealizowano szereg działań edukacyjnych, warsztatowych, oraz spotkanie szkoleniowe dla osób 60+. Wydarzenia te zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.

Projekt „Senior sm@rt na start!” powstał w odpowiedzi na zgłaszane potrzeby mieszkańców w zakresie poszerzania kompetencji cyfrowych. Zadanie objęło cykl warsztatów instruktażowych, podczas których omówione zostały zagadnienia dotyczące zasad obsługi sprzętu elektronicznego i fotograficznego, bezpiecznego korzystania z Internetu, formatowania, modyfikowania i publikowania zdjęć w Internecie oraz korzystania z katalogów on-line Biblioteki. Cykl zajęć rozpoczęto w lipcu warsztatami dotyczącymi obsługi sprzętów elektronicznych i cyberbezpieczeństwa: „Tablet w użyciu – nowy gadget dla seniora”, „Smartfon = sm@rt senior – czyli co może mój telefon”, „Senior nie da się nabrać – o bezpieczeństwie w Internecie”. W sierpniu wprowadziliśmy naszych kursantów w świat cyfrowej fotografii. Za sprawą warsztatów „Rozpocznij swoją foto-przygodę” i „O perspektywie w obiektywie” seniorzy poznali tajniki aparatów cyfrowych oraz najlepsze „triki” i sposoby wykonywania perfekcyjnych ujęć. We wrześniu, pozostając w tematyce fotografii, pogłębiliśmy wiedzę seniorów o umiejętności skanowania i digitalizacji zdjęć retro – a to za sprawą warsztatów „Przeszłość w przyszłości” i „Retro zdjęcia – pamiątka z dawnych lat” . W tej części seniorzy pochylali się nad starymi rodzinnymi fotografiami i tworzyli ich cyfrowe kolaże. Z kolei w październiku odbyło się spotkanie warsztatowe „Roboty nie tylko kuchenne – czyli słów kilka o programowaniu”, podczas którego wprowadzono uczestników w świat robotyki i programowania z wykorzystaniem tabletów i robotów Photon oraz zrealizowano zajęcia „Biblioteka w Sieci” dotyczące korzystania z elektronicznego katalogu Biblioteki Publicznej w Łazach. Wszystkie zajęcia warsztatowe odbyły się dla dwóch 10-osobowych grup uczestników. Finałem działań projektowych było spotkanie szkoleniowe pod nazwą „Z technologią za pan brat – wirtualnie i realnie aktywni”, które zrealizowano w grudniu. Podczas spotkania uczestnicy poznali tajniki drukarek 3D, dowiedzieli się że Internet to także źródło inspiracji w poszukiwaniu nowych zainteresowań i sposobów kreatywnie spędzonego czasu – tę część poprowadził Paweł Kolarzyk – specjalista do spraw medycznych i drukarek 3D. Spotkanie szkoleniowe zostało poszerzone o treści dotyczące zdrowego żywienia i aktywności w wieku emerytalnym – tę część poprowadziła Emilia Kolarzyk – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 19 wydarzeniach zrealizowanych w ramach projektu „Senior sm@rt na start!” wzięło udział łącznie 171 uczestników. Za sprawą cyklu warsztatów i spotkania szkoleniowego rozszerzona została oferta Biblioteki o bogaty zakres usług i wsparcia dla osób szczególnie narażonych na cyfrowe wykluczenie.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Skip to content