Ferie w Bibliotece 2022 – kilka słów podsumowania

Dzieci odgrywające scenę łowienia ryb w trakcie warsztatów teatralnych - ferie 2022Tegoroczne ferie upłynęły pod hasłem wspólnej dobrej zabawy. Trwały stanowczo zbyt krótko i minęły – jak co roku – w mgnieniu oka. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach nie próżnowano – przez cały czas trwania zimowego odpoczynku odbywały się u nas zajęcia i warsztaty edukacyjne, twórcze i rozrywkowe.
Czternastodniowy wypoczynek zainaugurowano „Zimowym Pokojem Zagadek” – podczas zajęć udowodniliśmy, że telefon komórkowy może zostać wykorzystany jako narzędzie ułatwiające poszukiwanie i zdobywanie informacji, z którym żadna zagadka czy tajemnica nam nie straszna. W kolejnych dniach odbyły się warsztaty pod nazwą „Teatr wokół nas”, które poprowadziła Dorota Zieleniec. Podczas zajęć uczestnicy poznawali i doskonalili technikę gry aktorskiej, pracowali nad świadomością własnego ciała, koncentracją i pamięcią.  Dzięki „Akademii Sorobanu” z Katarzyną Kurek dzieci odbyły ciekawą matematyczną podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni, dowiedziały się czym jest specjalne japońskie liczydło oraz jak posługiwać się nim, aby dokonywać błyskawicznych obliczeń. Za sprawą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu mieliśmy „Bezpieczne ferie 2022”, bo właśnie pod takim hasłem Katarzyna Domagała przeprowadziła warsztaty edukacyjne na dzieci i młodzieży. Choć w te ferie trochę się uczyliśmy, nie zapomnieliśmy także o wypoczynku! Seanse między regałami zapewniły nam odpoczynek bierny, natomiast podczas bibliotecznej ligi mistrzów pracowaliśmy czynnie i nagimnastykowaliśmy się co niemiara, aby stworzyć własną, oryginalną planszówkę 3D, w którą potem wszyscy wspólnie zagraliśmy. Dla tych, których rozpierała moc tworzenia i plastycznych zdolności zaproponowaliśmy warsztaty tworzenia magnesów oraz zajęcia, podczas których własnoręcznie wykonywano biżuterię. Jednym słowem w Bibliotece Publicznej w Łazach każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Ale działo się nie tylko w Łazach, w filiach bibliotecznych pracownicy biblioteki również dwoili się i troili, żeby sprostać wymaganiom dzieci i młodzieży. Jednogłośnie uznano, że wszyscy dali radę – tak uczestnicy, jak i prowadzący.
Filia nr 2 w Wysokiej zamieniła się w fabrykę kartek walentynkowych, obchodzono tam również dzień dinozaura. Ponadto uczono się programowania z wykorzystaniem robotów Photon oraz wybrano mistrza gier planszowych.
W Filii nr 3 w Chruszczobrodzie odbyły się zajęcia kreatywne „Zakodowane walentynki” oraz zajęcia plastyczne „Maski karnawałowe”. Entuzjaści planszówek również mieli swoje pięć minut.
Filia nr 4 w Grabowej postawiła na  edukację i dobrą zabawę. Odbyły się tam zajęcia plastyczne i kreatywne z okazji dnia kota i dinozaura, warsztaty programowania z wykorzystaniem robota edukacyjnego Photon oraz zajęcia kulturalno-bliblioteczne.
W Filii nr 6 w Ciągowicach podczas zajęć kreatywnych przygotowano własnoręcznie oryginalną fotobudkę, wykonano karnawałowe maski oraz oczywiście poświęcono czas wspólnemu głośnemu czytaniu.

Skip to content