Żonkile – symbol powstania w getcie warszawskim: relacja z udziału w akcji

Pani Beata demonstrująca dzieciom jak stworzyć papierowego żonkilaBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach po raz kolejny włączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. W 2022 roku odbyła się dziesiąta – jubileuszowa edycja inicjatywy upamiętniającej 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tegorocznym tematem przewodnim akcji była miłość. Miłość w getcie – czy w ogóle była możliwa? Czym była? Co znaczyła? Jak wiele miała oblicz? Motyw akcji nawiązywał do książki o znaczącym tytule „I była miłość w getcie” bohatera tamtych wydarzeń Marka Edelmana.

W tym roku w Bibliotece Publicznej w Łazach zorganizowano trzy wydarzenia mające na celu upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń. 12 kwietnia dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej Gminy Łazy wzięły udział w zajęciach, podczas których bibliotekarka Beata Kuc pokrótce przybliżyła dzieciom historię powstania w getcie warszawskim. W ramach zajęć dzieci przygotowały także papierowe żonkile – kwiaty, których płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy i które stały się symbolem pamięci o ofiarach tamtych wydarzeń i ich bohaterskich czynach. 19 kwietnia warsztaty edukacyjno-plastyczne odbyły się także dla dorosłych czytelników. Również w tym dniu, który został jednocześnie ogłoszony Dniem Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości, dzieci i młodzież z Świetlicy Środowiskowej Gminy Łazy rozdawały papierowe kwiaty mieszkańcom Łaz.

Akcja Żonkile ma na celu zwrócenie uwagi na istotne wydarzenie w historii II wojny światowej, jakim było powstanie w getcie warszawskim. Szaleńczy zryw powstańców był największym buntem zbrojnym Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.  Papierowy żonkil, którym obdarowywali przechodniów nie tylko dzieci z Łaz, ale także wolontariusze z różnych miast Polski miał za zadanie przypomnieć o wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie 19 kwietnia 1943 roku, w wigilię święta Pesach.

Skip to content