Otwarci na sztukę i historię – wizyta uczestników WTZ w Łazach

Uczestnicy Warsztatów terapii zajęciowej słuchający wykładu w sali czytelni19 maja br. Bibliotekę w Łazach odwiedzili uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łazach. Wizyta była okazją do zaprezentowania sylwetki wybitnego strzelca – sportowca Józefa Zapędzkiego dwukrotnego złotego mistrza olimpijskiego, urodzonego w Kazimierówce, który niestety w lutym bieżącego roku zmarł i został pochowany na miejscowym cmentarzu. Było to możliwe w oparciu o zgromadzone materiały, które do niedawna eksponowane były na wystawie w bibliotece, takie jak: fragmenty artykułów prasowych sprzed lat poświęcone Józefowi Zapędzkiemu w prasie polskiej i zagranicznej, fotografie złotych medali olimpijskich, własnoręczne zapiski wyników z olimpiady w Tokio z 1964 roku, jak również listy gratulacyjne i telegramy.
Spotkanie odbyło się w Czytelni Biblioteki w Łazach w przeddzień otwarcia wystawy poświęconej Andrzejowi Włodarczykowi pt. „Czas-Przestrzeń-Człowiek”, dlatego też eksponowane na wystawie prace przybliżyły uczestnikom WTZ różnorodność umiejętności i twórczości plastycznych bohatera wystawy – rzeźbiarza, scenografa, malarza, który pierwsze lata swojego życia spędził w Łazach. Tutaj uczęszczał do szkoły podstawowej, a po ukończeniu V klasy dalszą edukację kontynuował w Krakowie, Nowym Wiśniczu, Wrocławiu, Paryżu, by ostatecznie pracować jako wykładowca na Universidad Autome Metropolitana-Azcapotzalco w Meksyku.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zostali obdarowani symbolicznym makiem przywołującym pamięć o heroizmie polskich żołnierzy walczących z Niemcami w bitwie pod Monte Cassino, który przypomina datę zwycięskiej bitwy 18 maja 1944 roku.

Skip to content