Majowa historia – relacja z 25 spotkania Znane i nieznane losy bliskich

Pod hasłem „Majowa historia” 25 maja 2022 roku odbyło się spotkanie z cyklu „Znane i nieznane losy bliskich”. Inspiracją to tematu  był dzień 7 maja 1922 roku ważny dla mieszkańców Niegowonic i okolicznych miejscowości. W dniu tym odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika na mogile powstańców styczniowych pochowanych na miejscowym cmentarzu. 
Równe 100 lat temu była to uroczystość nie tylko o charakterze lokalnym, ale również o nieco szerszym zasięgu. Warto dodać, że rocznicowe uroczystości odbywały się także w kolejnych latach przy mogile powstańców i podobnie jak w roku bieżącym, gromadziły licznie zebraną ludność, przedstawicieli organizacji społecznych i władz samorządowych. Uroczystość była okazją do obejrzenia fotografii sprzed lat.  Uczestnicy spotkania „Znane i nieznane losy bliskich” przenieśli się w czasie do Niegowonic lat 20. XX wieku. Było to możliwe dzięki fotografiom i uwiecznionym na nich obrazach. Szeroka ulica (zapewne Kościuszki), a przy niej zabudowania i przypadkowo uchwyceni w obiektywie aparatu fotograficznego mieszkańcy. Wśród nich nauczyciel z rodziną, kobieta w długiej spódnicy, druga zmierzająca zapewne do swojego obejścia… Kolejne zdjęcie to okazały budynek , który tak wspominała pani Regina Prochaska: „Na górze było zboże, na dole piwnice, mówiono na ten budynek „spichlerz”. Były też mieszkania. Jedno z nich było bardzo duże – takie jak salon, długie na około 12 metrów, a szerokie na 6 metrów, była kuchnia i jeszcze  dwa pomieszczenia. W jednym z nich była urządzona wędzarnia…”. Z fragmentów wspomnień uczestnicy dowiedzieli się też o dworze i jego zabudowaniach, do których należały stodoła z wozownią i piwnica, jeszcze podworska. W niej przechowywano lód  i żywność, głównie mięso. Była ona długa  na około 20, a szeroka na 8 metrów. Z okresu tego zachowały się fotografie kościoła parafialnego. Był to czas jego odbudowy po pożarze. Wokół nie było jeszcze ogrodzenia ani solidnych schodów. Domy kryte strzechą, ludzie zatrzymani w kadrze aparatu to zachowany skrawek historii lokalnej sprzed wieku.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Znane i nieznane losy bliskich, które odbędzie się 29 czerwca 2022 roku o 16:00.

Skip to content