Półmetek „Wakacji z przygodą w Bibliotece”

Ostatni szkolny dzwonek zapowiada nie tylko wolne, ale i czas różnych form rozrywki, edukacji i zabawy w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach i filiach bibliotecznych. Jak to z takim czasem bywa, mija on błyskawicznie i właśnie tak mijają tegoroczne „Wakacje z przygodą w Bibliotece”. Osoby, które w lipcu odwiedziły Bibliotekę w Łazach, miały między innymi okazję do spotkania z Batmanem, stania się szalonym chemikiem, konstruktorem, a nawet mistrzem igły i nitki.

Batman, słońce i prasowanie… tak zaczęło się dla dzieci i młodzieży lato w Bibliotece. Uczestnicy warsztatów wakacje rozpoczęli bezpiecznie – wizytą Pani Katarzyny Domagały z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu. Rozmawiali z nią o opalaniu, wypoczynku nad wodą, bezpiecznej jeździe na rowerze, telefonach alarmowych i małych szkodnikach czekających na nich w lesie. Rozwiązali też słoneczną krzyżówkę i odbyli biblioteczną misję ratunkową.
6 lipca na zajęcia z młodymi czytelnikami przybył Batman, w którego się wcielił Michał Łada – pracownik Fundacji Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego w Podlesicach, który na co dzień zajmuje się oprowadzaniem wycieczek i zdradzaniem najciekawszych sekretów Jaskini Głębokiej. Superbohater przygotował prezentację multimedialną o nietoperzach i ich znaczeniu w ekosystemie. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, w jaki sposób nietoperze się ze sobą komunikują, jak działa echolokacja, czym się odżywiają i jak polują, jaka temperatura jest im potrzebna do hibernacji oraz dlaczego podczas snu zimowego nie wolno ich budzić.
Ale to nie wszystko! Wiecie czym są gorące obrazki? Zamieniają się w nie tysiące odpowiednio poukładanych koralików, o czym przekonywała bibliotekarka Ania Gałka. Niestrudzenie prasowała najróżniejsze układanki tworzone wyobraźnią dzieci i młodzieży, które brały udział w warsztatach.
W kolejnym tygodniu zajęć Biblioteka w Łazach stała się małą modelarnią lub jak kto woli – fabryką latawców. Dziecięce dłonie spotykały się z dłoniami dorosłymi, by razem wiązać i sznurować, kolorować i kleić, psuć i naprawiać, być niecierpliwymi i ćwiczyć cierpliwość. Efektem prac były dziesiątki kolorowych latawców, które cieszyły nie tylko tworzące je dzieci, ale i odwiedzających Bibliotekę czytelników.
W pierwszym miesiącu wakacji odbył się także letni kinowy seans między regałami, a 20 lipca w Bibliotece gościł Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa. W tym dniu za sprawą Pań Magdy i Marysi Biblioteka w Łazach zamieniła się w jaskinię lodowych eksperymentów. Choć za oknem panowała piękna pogoda, w oddziale dla dzieci i młodzieży powiało chłodem. Na policzkach uczestników gościł jednak rumieniec nie dający zapomnieć o towarzyszących emocjach. W Bibliotece rozpaliliśmy ognisko, używaliśmy kolb i menzurek, dowiedzieliśmy się czym jest fenoloftaleina i przeprowadziliśmy mnóstwo eksperymentów, w których w roli głównej występował suchy lód.
Lipiec zakończyły warsztaty szycia etui na telefon, które poprowadziła bibliotekarka Monika Przygodzińska. Ilość używanego filcu, kolorów nici i sztuk igieł przeszła najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że w Łazach mamy wiele młodych talentów.
Różnego rodzaju zajęcia odbywały się także w filiach bibliotecznych. Bibliotekarze spotykali się z dziećmi by czytać, pisać i ilustrować bajki, prowadzić turnieje gier planszowych, tworzyć fantastyczne prace plastyczne i grać w podchody.
Poszczególne wakacyjne aktywności dofinansowano z Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii.

Skip to content