O Maroko z Lidią Białas – relacja z piątego spotkania Klubu Kreatywnych Kobiet

9 sierpnia 2022 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się piąte spotkanie Klubu Kreatywnych Kobiet. Letnie popołudnie klubowiczki spędziły wiedzione głosem Lidii Białas i jej opowieści pod hasłem „W klimacie Maroko”.

„Tunezja jest kobietą, Algieria mężczyzną, a Maroko lwem” – to przysłowie arabskie przywitało zgromadzone w Bibliotece kobiety. „Najstarsze w świecie muzułmańskim królestwo zwane bramą wjazdową do Afryki, gdzie wszędzie obecna jest historia – w oszałamiającej architekturze cesarskich miast, w starożytnych grobowcach ulokowanych na wzgórzach i w pustynnych kabzach. Dla ludzi zachodu Maroko nadal jest krajem egzotycznym i tajemniczym, poruszającym wyobraźnię” – tymi słowami Lidia Białas rozpoczęła relację z marokańskich podróży. Zabrała nas do wielu zakątków niezwykle barwnego kraju, prezentując dziesiątki fotografii i szczegółowo omawiając najciekawsze jej zdaniem miejsca, rzeczy i sytuacje. W trakcie spotkania uczestniczki chłonęły widoki i zapachy Arabii, słuchając opowieści o duchowej i religijnej stolicy Maroka – Fezie czy Marakeszu, zwanym perłą na Atlasie. Zajrzały do krużganków Muzeum Dar Si Said, odwiedziły Minaret Koutoubia i Pałac Bahia, wdepnęły na ścieżkę prowadzącą do tropikalnego raju Majorelle. Zobaczyły mozaiki w Volubilis, odwiedziły Meknes, cud współczesnej architektury – Meczet Hasana II w Casablance, miasto wiatrów Essaouirę i mały Marakesz – Taroudant. Dowiedziały się jakie znaczenie dla Marokańczyków mają daktylowe palmy i czego są symbolem oraz gdzie znajduje się jedno z najpopularniejszych miejsc wspinaczki skałkowej na świecie.
W pomieszczeniu Biblioteki w Łazach zapachniało nie tylko książkowym papierem, ale i aromatem kolendry, która przyprawia jagnięcinę, oliwek i dojrzałych cytrusów. Spowił je też  cień rzucany przez drzewa arganowe i ozdobiły bursztynowe kolory olejku zwanego płynnym złotem Maroka. Obrazy 9000 krętych uliczek labiryntu, podniebnych garbarni, jednych z najpiękniejszych i najbardziej misternych na świecie mozaik zapadły w pamięć i pozwoliły poszerzyć podróżnicze horyzonty.
Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Kreatywnych Kobiet, które odbędzie się 20 września 2022 roku o godzinie 16:00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach.

Skip to content