Lato pełne przygód – podsumowanie drugiego miesiąca “Wakacji z przygodą w Bibliotece”

„Wakacje z przygodą w Bibliotece” – to hasło przewodnie tegorocznych letnich spotkań w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach. Sierpniowe zajęcia i warsztaty były czasem nie tylko przygody, ale i edukacji oraz zabawy.

3 sierpnia dzieci i młodzież działały w świecie chemii pod czujnym okiem Lidii Białas. Proponowane przez nią eksperymenty i proste doświadczenia wywoływały sporo emocji  oraz chwil zaskoczenia, że dzięki produktom takim jak olej czy mąka można wyczarować niewiarygodne zdarzenia. Młodzi czytelnicy wzięli także udział w wakacyjnej grze terenowej. Mimo upału biegali co sił w nogach, by rozwiązać zagadki ukryte w przestrzeni miejskiej, zaglądając na suche afrykańskie tereny w poszukiwaniu tajemniczego likaona. Działali także kreatywnie, tworząc bransoletki i breloki do kluczy, wspólnie obmyślając planszówkę w rozmiarze XXL oraz malując najróżniejszymi rzeczami i przyborami na wielkich formatach, gdy okazało się, że nic nie cieszy tak bardzo jak ręce pochlapane farbą, gdy w przestrzeni rozchodzą się donośne „ochy” i „achy” nad kartami mieniącymi się setkami odcieni. Okazją do niecodziennej formy edukacji było spotkanie pn. „Zmysły w ciemności” poprowadzone przez edukatorów Uniwersytetu Rozwoju w naukobusie. Po raz wtóry okazało się także, że telefon, tablet i wszelkie ekrany są fantastyczne, jednak ogromną przyjemność mogą sprawić gry i zabawy, w które grali nasi dziadkowie. Głuchy telefon okazał się kapitalnym narzędziem sprawdzającym znajomość przysłów, kolorowe piłki testerami umiejętności rzutu do celu, a ponumerowane kamyki sposobem na znalezienie w grupie osób o sokolim wzroku i sprycie.
Również filie biblioteczne z terenu gminy Łazy gościły dzieci i młodzież podczas wielu ciekawych bibliotecznych spotkań.
W Filii nr 1 w Niegowonicach oraz Filii nr 5 w Rokitnie Szlacheckim uczestnicy wakacyjnych zajęć tworzyli m.in. piękne koralikowe obrazki, malowali czym popadnie, pisali bajki, tworzyli witraże i sprawdzali swoje umiejętności manualne, składając ciekawe formy origami.
W Filii nr 2 w Wysokiej oraz Filii nr 4 w Grabowej dzieci i młodzież odbywały wirtualne podróże po świecie, wspólnie czytały, grały w planszówki i tworzyły letnie akwarium oraz łąkę.
W Filii nr 3 w Chruszczobrodzie i Filii nr 6 w Ciągowicach przedszkolaki spotykały się z bohaterami książek, natomiast uczestnicy zajęć w bibliotece odbyli m.in. podróż dookoła świata, grając w grę terenową, tworzyli eko-zwierzaki, grali w podchody oraz wzięli udział w warsztatach pn. „Fachman”, gdzie królowały klocki Lego.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas pełen zabawy, edukacji, rozmów, śmiechu, tworzenia i rozwijania umiejętności.

Zajęcia dofinansowano ze środków Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii.

Skip to content