Narodowe Czytanie “Ballad i romansów” – relacja

Narodowe czytanie 2022 - publiczność zgromadzona na placu przy fontannie w Łazach i lektorzyBiblioteka Publiczna w Łazach włączyła się w 11. edycję ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, której ideą jest zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o nasz ojczysty język i poczucie wspólnej tożsamości, a przede wszystkim propagowanie czytelnictwa. Tegoroczna lektura „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza  przeniosła słuchaczy do epoki romantyzmu, w którym królują świtezianki, duchy i syreny, gdzie serce może wygrać z analizą umysłową. Sprzyjająca pogoda pozwoliła na organizację czytania w przestrzeni miejskiej. 2 września na placu przy fontannie do  wspólnego czytania zaproszono uczniów Szkół Podstawowych nr 1 i 3 w Łazach oraz młodzież z Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Łazach Bogusława Serzysko powitała wszystkich uczestników akcji i po krótce scharakteryzowała charakter inicjatywy. Każda prezentacja została poprzedzona króciutkim wstępem przybliżającym czytane utwory. młodzież zaprezentowała: “Romantyczność”, “Świteziankę”, “Rybkę”, “Powrót taty”, “Panią Twardowską” i “Rękawiczki”. Całe wydarzenie oglądali uczniowie ze szkół podstawowych oraz szkoły średniej z Łaz, a także mieszkańcy Gminy Łazy.