W barwnym zakątku Zosi – słów kilka o wernisażu wystawy

28 października 2022 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbył się wernisaż wystawy rękodzieła pt. „Barwny zakątek Zosi”. Na ów „barwny zakątek” złożyło się mnóstwo prac – obrazy tworzone metodą haftu krzyżykowego, obrusy i serwety, kwiaty, dziesiątki zabawek, wśród których prym wiodły zwierzaki tworzone szydełkiem, a także próbki haftów, a nawet zegar z wyszywaną tarczą.

Popołudniowe spotkanie otwierające wystawę zgromadziło wielu gości, wśród których znaleźli się mieszkańcy gminy, rodzina autorki prac, jej sąsiedzi, przedstawiciele sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach oraz grono aktywnych kobiet, które, podobnie jak pani Zosia, trudnią się dzierganiem i wyszywaniem.
Trudno ująć słowem klimat spotkania, jednak bez wahania można napisać, że… było barwne, nie tylko z powodu wielości kolorów i odcieni zawartych na poszczególnych pracach, ale i z uwagi na ich autorkę, która choć nie jest długoletnią mieszkanką Łaz, dała się poznać jako osoba wielu talentów, o wielkim sercu, której usposobienia nie sposób nie polubić od pierwszego spotkania, czego wyrazem była ilość osób zgromadzonych na wernisażu.
Pani Zofia Albrecht (bo o niej mowa, choć dla osób, które ją poznają, od razu staje się Zosią) mieszka w Łazach od dwóch lat. Urodziła się w Sosinie, mieszkała też m.in. w Solcu Kujawskim i Poznaniu. Jej przygoda z Biblioteką rozpoczęła się podczas trwania kursu komputerowego „Śląska Akademia Senior@”, jednak szybko okazało się, że drzemie w niej wiele pasji i chęć do dzielenia się swoimi umiejętnościami, czasem wolnym i wsparciem z innymi ludźmi.
Wernisaż obfitował w pytania dotyczące ilości czasu poświęcanego przygotowywaniu kolejnych prac, w rozmowy znawczyń – pań, które także trudnią się wyszywaniem, dzierganiem i haftowaniem, a przede wszystkim w zachwyty nad obrazami, zabawkami i poszczególnymi elementami prezentowanego rękodzieła.
Prace znajdujące się w Galerii na Piętrze to najlepszy dowód na to, że żadna maszyna nie zastąpi starannej pracy ludzkich rąk. Aby się o tym przekonać zachęcamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej w Łazach i obejrzenia rękodzieła pani Zosi. Można to zrobić do 31 grudnia 2022 roku w godzinach pracy Biblioteki.

Skip to content