Kartki świąteczne dla hospicjum – relacja z akcji

Jaka jest Twoja pierwsza myśl, gdy słyszysz słowo „grudzień”? Zima, śnieg, Boże Narodzenie, wolny czas, zapach piernika, koniec roku, a może sprzątanie, nielubiane zimno, szybki zmrok… Nasunęło Ci się któreś z tych, czy zupełnie inne stwierdzenie? Wiesz, w którym kierunku biegną myśli łazowskich bibliotekarzy, gdy w kalendarzu zbliża się grudzień? Jest jedno hasło: „Kartka świąteczna dla Hospicjum”. To akcja charytatywna, która na stałe wpisała się w kalendarz Biblioteki w Łazach.

Jej sednem jest to, że by wziąć w niej udział, nie trzeba mieć szczególnych uzdolnień plastycznych. Najbardziej liczy się chęć pomocy i wspierania potrzebujących, bo powstałe w trakcie warsztatów kartki przekazywane są Hospicjum Cordis w Katowicach, a dochód z ich sprzedaży wspomaga pacjentów, którzy na co dzień zmagają się z chorobą, cierpieniem i samotnością.
W tegorocznej edycji w trakcie kilku spotkań warsztatowych przygotowanych zostało ponad 400 kartek. Ich uczestnicy wśród gwarnych rozmów i w pełnej współpracy wycinali, kleili, zaglądali przez ramię sąsiadom, inspirując się i tworząc niepowtarzalne świąteczne kartki. W proces zaangażowało się wielu mieszkańców gminy. W Bibliotece w Łazach kartki tworzyli: członkinie Klubu Kreatywnych Kobiet, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach, dzieci i młodzież oraz ich rodzice, którzy przyszli na otwarty warsztat. W akcję włączyły się też 4 filie biblioteczne: Filia nr 1 w Niegowonicach, Filia nr 2 w Wysokiej, Filia nr 3 w Chruszczobrodzie i Filia nr 4 w Grabowej. W Niegowonicach pracowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Niegowonic, w Wysokiej warsztaty z uczniami klasy III Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej poprowadziła Pani Monika Kunikowska, w Chruszczobrodzie akcję wsparli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Gabriela Taszyckiego w Chruszczobrodzie, a w Grabowej w zajęciach wzięli udział przedszkolaki ze starszej grupy i uczniowie klas I i II Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Będkowskiego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie. Przygotowane przez Was kartki wyruszyły do Szkoły Podstawowej im. Ks. Stanisława Joniaka w Niegowonicach, by stamtąd wyruszyć do Katowic. 

Skip to content