Potyczki z językiem polskim w Bibliotece

Czterech uczniów rozwiązujących łamigłówki przy stoleKim jest cader a kim pedel? Czym jest essa i odklejka? Czy słowo „ciołek” oznacza tylko głuptasa? Na te i wiele innych pytań dotyczących używanych przez nas słów odpowiedziała łazowska młodzież podczas spotkania w Bibliotece. 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, a w Polsce jest obchodzone od 2000 roku. Jego przesłaniem jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności oraz podkreślanie wartości edukacji językowej. Z tej okazji w Bibliotece w Łazach odbyła się lekcja biblioteczna pod hasłem „Potyczki z językiem polskim”. Rozwiązując przygotowane zadania, uczniowie klasy V i VI ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach zauważyli, jak bardzo zmienia się rzeczywistość wokół nas, a wraz z nią słowa ją opisujące. Podczas zajęć popadali w skrajności: przenosili się do średniowiecza i słów wtedy używanych, by po chwili wrócić do chwili obecnej i rozszyfrowywać młodzieżowe słowa. Poznali krótką historię języka polskiego, zapomniane słowa i odpowiadali, co według nich kryje się pod wyświetlanymi przez bibliotekarki młodzieżowymi stwierdzeniami. Okazało się też, że wyraz „fajny” niejedno ma imię i można go zastąpić na dziesiątki sposobów, uatrakcyjniając tekst literacki. Było polsko i angielsko, wartościowo edukacyjnie, ale i ze sporą dozą humoru. Okazało się, że młodzież, choć ma swój język, nie jest tylko fajna i super, ale także fenomenalna i niesamowita.