Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy – relacja ze spotkania

Widok z rzutnika przedstawiający fazy rozwoju kleszcza i zarysy uczestników spotkania4 kwietnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się spotkanie edukacyjne „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy” poprowadzone przez Panią Katarzynę Domagałę z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu.
Jego uczestnicy poszerzali wiedzę o małych pajęczakach, które niejednemu spędziły sen z powiek. Kleszcze, bo o nich mowa, możemy spotkać nie tylko w wilgotnych lasach, ale właściwie wszędzie tam, gdzie jest roślinność. Łąki, parki, zielone skwerki, ogrody… lista jest długa, podobnie jak ta z ostrzeżeniami i sposobami chronienia się przed nimi.
W trakcie spotkania Pani Katarzyna podkreśliła, że właśnie rozpoczął się jeden z okresów szczególnej aktywności kleszczy, które czekają na sposobność znalezienia żywiciela. Uczestnicy dowiedzieli się jak organ Hellera pozwala kleszczom lokalizować „posiłek” i dowiedzieli się na które miejsca na ciele zwracać szczególną uwagę, wracając ze spacerów na łonie natury. Poznali też kilka przydatnych wskazówek umożliwiających ograniczyć ryzyko wbicia się pasożytów w skórę człowieka czy jego czworonożnego pupila, dowiedzieli się dlaczego podczas procesu usuwania kleszcza istotne jest, aby nie uciskać jego odwłoku oraz jakie objawy niesie ze sobą borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, których możemy nabawić się po kontakcie z kleszczem. Prowadząca opowiedziała również o szczepieniu chroniącym przed KZM i podzieliła się z uczestnikami spotkania ulotkami z informacjami profilaktycznymi dotyczącymi kleszczy i chorób, na które narażeni są ludzie po kontakcie z nimi.

Skip to content