Tydzień z kwiatami pamięci – relacja

Seniorki podczas wycinania elementów z papieru do sklejania żonkiliW dniach 18-20 kwietnia 2023 r. w Bibliotece w Łazach miał miejsce cykl działań, w którym prym wiodły hasło „Łączy Nas Pamięć” i kwiaty pamięci. Wszystko za sprawą społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile prowadzonej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, w którą rokrocznie włącza się Biblioteka. Jej ideą jest przywracanie pamięci o wydarzeniach z 19 kwietnia 1943 roku, kiedy to wybuchło powstanie w getcie warszawskim.
Działania upamiętniające osiemdziesiąta rocznicę wybuchu powstania rozpoczęły się we wtorek 18 kwietnia warsztatami „Żonkile w Bibliotece”, w trakcie których dorośli mieszkańcy gminy przygotowywali żółte kwiaty pamięci będące znakiem powstania. Włączyli się w nie m.in. członkowie łazowskiego Klubu Senior +, którzy kolejnego dnia wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym poświęconym ludności żydowskiej mieszkającej przed laty na terenie gminy Łazy. Ich postacie przywołano dzięki relacjom dotyczącym obrazu gminy Łazy sprzed wieku, które gromadzone są w cyfrowym archiwum Biblioteki.
Także środowe spotkanie z cyklu „Znane i nieznane losy bliskich” zostało poświęcone tematyce żydowskiej. Bibliotekarka Beata Kuc zaprezentowała w jego trakcie fragmenty nagrania z odwiedzin potomków więźnia niemieckiego obozu pracy w Łazach Eddiego Willnera. Uczestniczy spotkania zobaczyli też animację „Zdążyć przed Panem Bogiem” udostępnioną przez Muzeum POLIN – jedną z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim, w której dialogi między Hanną Krall i Markiem Edelmanem przeczytali Maja Ostaszewska oraz Andrzej Chyra. Spotkanie dopełniły materiały o innych Żydach mieszkających ówcześnie w gminie Łazy.
W czwartek natomiast w Bibliotece w Łazach gościli uczniowie klas IV-VIII Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Michała Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim, którzy po prelekcji w Izbie Tradycji zostali obdarowani kwiatami pamięci i wysłuchali esencji informacji o powstaniu.

Skip to content