XXII Turniej Wiedzy o Książce i Bibliotece – relacja

Zdjęcie grupowe uczniów biorących udział w XXII turnieju wiedzy o książce i biblioteceJak nazywał się staruszek, który bardzo kochał pajacyka i wierzył, że ten stanie się kiedyś prawdziwym chłopcem? Który podróżnik dotarł do krainy Olbrzymów i Liliputów? Czym są didaskalia? – to tylko przykładowe pytania, z którymi mierzyli się uczestnicy XXII edycji miejsko-gminnego Turnieju Wiedzy o Książce i Bibliotece organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Łazach, która odbyła się 18 maja 2023 roku.
W tegorocznej edycji do współzawodnictwa przystąpiło 12 trzyosobowych zespołów reprezentujących szkoły podstawowe z terenu miasta i gminy Łazy. Celem Turnieju jest kształtowanie kultury i aktywności czytelniczej oraz promocja działań Biblioteki Publicznej. W ramach konkursu odbyło się siedem konkurencji. Uczestnicy musieli wykazać się m. in.: znajomością przysłów, wiedzą o książce i bibliotece i postaciach literackich.
Turniej przygotowała i poprowadziła Małgorzata Poskrobko, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwało Jury w składzie: Bogusława Serzysko – przewodnicząca, Izabela Szymczyk – Instruktor Powiatowy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu i Karolina Wystrychowska – główny specjalista ds. edukacji Urzędu Miejskiego w Łazach.
Znawcami książek i biblioteki okazali się w tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach, którzy zajęli pierwsze i drugie turniejowe miejsce. Zwyciężyła drużyna w składzie: Emilia Ciesińska, Jagoda Pudzianowska i Jan Olszewski, która wyprzedziła swoje szkolne koleżanki: Aleksandrę Franczak, Zuzannę Sibę i Hannę Wiśniewską. Oba zespoły przygotowała Pani Monika Szubert. Trzecie miejsce stało się udziałem drużyny ze Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej, w składzie: Malwina Kleszcz, Julia Ślązak i Wiktor Stefański, przygotowanej przez Panią Joannę Kozę.
Uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody. Ich fundatorami byli: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach, Squash Centrum Łazy, Jurajska Akademia Sportu oraz Wydział Rozwoju i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Łazach.

Skip to content