O obrzędowości dorocznej z Robertem Garstką – relacja ze spotkania

Zdjęcie grupowe ze spotkania z Robertem Garstką na tle prezentowanej wystawy23 maja br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się spotkanie z współautorem wystawy „Tropem Kolberga” doktorem Robertem Garstką, prezentowanej w bibliotece.
Robert Garstka to doktor nauk humanistycznych, etnograf, fotograf, absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego i etnomuzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest pracownikiem Instytutu Korfantego w Katowicach. Skupia swoje zainteresowania badawcze wokół obrzędowości dorocznej i rodzinnej oraz małej architektury i zabudowy wiejskiej. Jest autorem i współautorem wielu publikacji związanych z wymienianą tematyką, m.in.: „Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim”, „Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego”, „Czas niezwykły. Obrzędowość doroczna na Górnym Śląsku”.
W trakcie wystąpienia autor zaprezentował i omówił fotografie dotyczące obrzędowości dorocznej, które zostały wykonane podczas terenowych badań etnograficznych w Zagłębiu Dąbrowskim i na Ziemi Częstochowskiej. Zwrócił uwagę na ostatkowy obchód z niedźwiedziem w Niegowej, leśniakowską tradycję wystrzałów symbolizujących pękanie skał, którymi przywalony był grób Jezusa, wielkopiątkowe obmywanie w Pilicy, zwyczaj straży grobowych w Koziegłówkach czy zastaw weselnych, serwując zgromadzonym solidną dawkę wiedzy.
Słuchaczy szczególnie zainteresowała dokumentacja wydarzeń w gminie Łazy, a wśród nich Procesji Maryjnej w Niegowonicach w trakcie Święta Matki Boskiej Zielnej. Pan Robert podkreślił wydarzenie trzeciego dnia wesela „Cygany” podtrzymywane w Niegowonicach jako tradycję ściśle związaną z miejscowością, niepowtarzalne w obszarze Zagłębia.
Przy okazji spotkania jego uczestnicy w towarzystwie autora obejrzeli także prezentowaną w bibliotece wystawę Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego „Tropem Kolberga”. Można ją oglądać w Bibliotece w Łazach do 1 czerwca 2023 r. w godzinach pracy biblioteki.

Skip to content