Z biblioteką dookoła świata – relacja z akcji

Czytelniczka prezentująca bilet udziału w akcji z biblioteką dookoła świata22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Każdego roku w tym właśnie dniu prowadzone są akcje, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie, poszerzenie wiedzy na temat otaczającej nas przyrody, zwrócenie uwagi mieszkańców naszej planety na problemy związane z ekosystemem.
Po raz pierwszy z pomysłem obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell w 1969 roku podczas konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego. I już w 1970 roku został ogłoszony pierwszy Dzień Ziemi przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. i od ponad trzydziestu czterech lat jest to czas, w którym różne instytucje biorą udział w wielu programach, akcjach i przedsięwzięciach podejmując działania zmierzające do poprawy stanu naszego środowiska. Dzień Ziemi to także doskonały czas, w którym możemy zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na Ziemię, by dostrzec jej piękno i niepowtarzalność.
W tym roku podeszliśmy do tematu Dnia Ziemi w sposób niekonwencjonalny i zamiast na problemy zwróciliśmy uwagę na atuty naszej planety. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach postanowiła zabrać swoich czytelników w literacką podróż do najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Malediwy, Zanzibar, Japonia, Kenia, Wyspy Kanaryjskie, Nowa Zelandia to tylko niektóre miejsca, w które można było „odlecieć” z książką. Każdy czytelnik odwiedzający Wypożyczalnię dla dorosłych w tym właśnie dniu otrzymał oryginalny bilet lotniczy i rzecz jasna książkę – bo to właśnie tym środkiem lokomocji, czytelnicy wyruszali w najodleglejsze zakątki świata. Tak więc Dzień Ziemi stał się świetną okazją do promowania literatury podróżniczej – reportaże, pamiętniki, dzienniki, szkice oraz inne formy podróżniczej ekspresji literackiej trafiły w ręce czytelników.

Skip to content