Spotkanie dziewiąte

Tematem spotkania była “Bezsenność w Tokio” Marcina Bruczkowskiego, książka w rodzaju opowieści z pobytu w Japonii studenta Uniwersytetu Warszawskiego, który wyjechał na studia kulturoznawcze do Tokio.

Uczestniczki spotkania zgodnie określiły lekturę jako przewodnik po życiu w Japonii z pozycji początkującego “gajdzina”. Marcin dzieli się z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami na temat różnych sytuacji. Skąd gajdzin bierze nowoczesny sprzęt muzyczny” Jak być taktownym pacjentem wobec japońskiego lekarza” Czy łatwo znaleźć w Tokio szkołę karate” Jak ogrzewa się mieszkania w kraju wysoko rozwiniętej techniki” Jak się pracuje w Japonii” Jak spędza się czas wolny po pracy” Jakich Polaków zna przeciętny Japończyk (Chopina i Wałęsę)

Książka napisana językiem prostym, w formie relacji z poznawania miasta, ludzi i jego życia, często zakończona dowcipną puentą autora. Dodatkowym atutem są zdjęcia i dialogi, które czytelnikowi kojarzą się z humorem sytuacyjnym, bo taki tworzy się przy zetknięciu z egzotyczną kulturą Japonii.

Po przeczytaniu tej książki czytelnik może stwierdzić na pewno, że ten sympatyczny autor świetnie radzi sobie w Japonii; zna język, ma swoje grono przyjaciół (nie tylko gajdzinów jak on), podkochuje się w pięknych Japonkach, zwiedza kraj autostopem, poznaje ciekawych ludzi, świetnie radzi sobie w pracy jako informatyk, prowadzi życie towarzyskie itp.

Dzięki relacji Marcina poznajemy wiele aspektów życia w Japonii i choć nie było w niej ani jednej gejszy nie mamy do niego o to pretensji. Podróż po Japonii z Marcinem Bruczkowskim była bardzo przyjemna.

Władysława Wilk

Skip to content