Spotkanie siódme

dkk - spotkanie siódmedkk - spotkanie siódmedkk - spotkanie siódme

30. października spotkałyśmy się, aby podyskutować o książce Michela Fabera “Szkarłatny płatek i biały”.

Autor ukazuje czytelnikowi bogaty przekrój społeczny epoki wiktoriańskiej.
Pogwałcenie zasad etycznych i moralnych prowadzi do wielu nieszczęść ludzkich. Tragiczne losy Agnes, erotyczne ekscesy jej męża Wiliama, a także wielka przegrana Sugar prowadzą nas niczym kręta droga przez labirynt.

Książka warta przeczytania. Niewątpliwy sukces zawdzięcza podjętym przez Fabera trudnym i kontrowersyjnym tematom. Jest również ciekawym studium człowieka uwikłanego w pragnienie, a zarazem spełnienie jego najskrytszych marzeń i żądz. Jednak życie to nie tylko pasmo sukcesów. Porażka stanowi w nim niemały udział. Zemsta potrafi być słodka jeśli odpłaca “pięknym za nadobne”. Nie można bezkarnie upokarzać i wykorzystywać drugiego człowieka, a tym bardziej kobiety, której wiele się zawdzięcza.

Jak potoczą się dalsze losy bohaterów” Czy wielce szanowny małżonek pogrąży się ze zmartwienia w chorobie umysłowej” Czy tez szybko otrząśnie się po utracie córki, albo może postanowi ułożyć sobie życie na nowo z kobietą swojej sfery. Na te i i inne pytania znajdziemy odpowiedź w zbiorze opowiadań “Jabłko”, do przeczytania którego odsyłam wszystkich zainteresowanych.

Elżbieta Szafruga

Skip to content