Spotkanie trzecie

dkk_trzecie_spotkanie.jpg

Powieści Paulo Coelho zawierają wiele znakomitych sentencji i przypowieści.
Nie brakuje ich również w książce “Demon i panna Prym”, która była tematem naszego spotkania w DKK, w dniu 24.04.2008 r.

Do małego miasteczka Viscos przybywa nieznajomy mężczyzna gorzko doświadczony przez życie (mafia zabija mu żonę i syna).
Mieszkańcy tego miasteczka są znudzeni monotonią codziennego życia, toteż sporą atrakcją dla nich jest przybycie nieznajomego. Jest to człowiek rozgoryczony tym co go spotkało, szukający sensu życia.
Za pośrednictwem Chantal Prym – miejscowej barmanki, przedstawia mieszkańcom Viscos propozycję: jeżeli w ciągu tygodnia w tej spokojnej miejscowości zginie jakaś osoba, to mieszkańcy staną się właścicielami 10 sztabek złota, które pozwolą im wieść spokojne życie do końca swoich dni.
Łatwe życie kusi, ale kogo “złożyć w ofierze” ” Wybór pada na Bertę – samotną, straszą kobietę. Tuż przed egzekucją panna Prym przekonuje jednak mieszkańców do rezygnacji z egzekucji. Przedstawia im konsekwencje tego czynu.
Mieszkańcy Viscos odstępują od egzekucji. I tu zadajemy sobie pytanie : co zwyciężyło – Dobro czy Strach przez konsekwencjami”

Treść książki była różnie odebrana przez klubowiczki. Jednym się podobała, bo zawiera wiele mądrości, pokazuje prawdę o ludziach, to co myślą, robią, chociaż prawda ta czasem bywa przykra i może spowodować sprzeciw, jeżeli jej nie akceptujemy.
Inne wypowiadały się w taki oto sposób :
“Ksiąka obrażała uczucia własne. Człowiek uczciwy nie może być aż tak głupi i zły”,

“Motyw walki między dobrem a złem powtarza się w powieściach P. Coelho bardzo często – może nawet zbyt często by zaciekawić czytelnika następną powieścią”

Wszystkie natomiast zadałyśmy sobie pytanie : jak byśmy postąpiły na miejscu mieszkańców Viscos” Odpowiedź na to pytanie tkwi głęboko w każdym z nas.

Skip to content