Spotkanie dwudziestedziewiąte

25. listopada odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym dyskutowałyśmy o książce Heleny Kowalik ?Córka Kaina?. Książka powstała na podstawie autentycznych zdarzeń związanych z historią Polski, od zakończenia II wojny światowej po czasy współczesne.
Główna bohaterka Anda ? 40-letnia architekt wskutek mobbingu traci pracę. Od tej pory przeżywa różne perypetie. Toczy walkę o godne życie. Wie, że musi się przystosować do nowej rzeczywistości, oraz szybko i samodzielnie podejmować decyzje. Gnębią ją jednak jakieś niejasne wspomnienia z przeszłości. Zastanawia się, czy dziedzictwo człowieka zamyka się, a my gubimy do niego klucz ? Czy potem szukamy go ? …Bohaterka przeżywa załamanie nerwowe. Dochodzi jednak do pewnej stabilizacji, znajduje pracę, przeżywa prawdziwą miłość i wtedy poznaje tajemnicę rodzinną dotyczącą zbrodniczych czynów ojca z lat powojennych.
To ją całkowicie załamuje. Przebywa w szpitalu psychiatrycznym, ale nie potrafi rozmawiać o swoich przeżyciach i uczuciach.
Mimo wszystko Anda jest kobietą twardo stąpającą po ziemi. Przekonuje się, że z każdej sytuacji jest wyjście, że nie należy się poddawać, że wielka miłość może przynieść spełnienie, a ścieżki swego losu nie można zbyt energicznie prostować, bo i tak życiem człowieka rządzi przeznaczenie.
Kto lubi różne splątane historie, częste zmiany czasu, otoczenia i miejsca akcji, dynamikę nastrojów i zachowań ludzkich ? powinien tę książkę przeczytać.

Mela Gawor

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:
Skip to content