Linda Holeman – “Księżycowa klatka” (26.01.2012 r.)

Tematem styczniowego spotkania była „Księżycowa klatka” kanadyjskiej pisarki Lindy Holeman. To powieść wstrząsająca czytelnikiem i jego wyobrażeniami.
Darya wychowana w Afgańskiej rodzinie muzułmanów czuje się niekochana przez rodziców, przejawia zainteresowania niezgodne z duchem religii, za co zostaje boleśnie ukarana.
Dziewczyna kocha z wzajemnością matkę, ojca, przysłuchując się wspomnieniom babci o seraju oraz szczęściu, jakie ją spotkało z białym człowiekiem, i wierzy, że życie może być inne.
Wyklęta przez drugą żonę ojca, sprzedana nomadzie znosi trudne życie plemion wędrownych jak również kary cielesne z powodu braku potomstwa. Cała prawda niespodziewanie wychodzi na jaw, co zmusza młodą mężatkę do ucieczki. Wycieńczona i głodna w czasie swej samotnej wędrówki w nieznane spotyka półkrwi Anglika. David ulegając czarowi i inności Daryi postanawia jej pomóc. Wędrują razem przez Indie, aż do Bombaju, gdzie pozostawia swoją towarzyszkę u znajomych, jako opiekunkę do dzieci. Tam wśród gości młoda i atrakcyjna kobieta poznaje podstępnego Osrica Bulla proponującego wspólną podróż do Londynu i roztaczającego wspaniałą wizję przyszłości w zamian za bezwzględne posłuszeństwo.
Nieświadoma podstępu Darya przyjmuje propozycję stając się więźniem zamkniętym w na pozór złotej klatce, popada w szpony wyrafinowanego kochanka – łajdaka i mordercy. Próba przeciwstawienia się Osricowi o mały włos nie kończy się śmiercią. Tylko dzięki służącemu Hindusowi, zaalarmowany David ratuje ją z opresji. Ta okropna, choć dobrze zakończona historia daje początek nowemu życiu.

Elżbieta Szafruga

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:
Skip to content