Kate Morton – “Zapomniany ogród” (25.06.2015r.)

Powieść Kate Morton „Zapomniany ogród”, którą omawiałyśmy na czerwcowym spotkaniu, została uznanym bestsellerem 2008 roku i w pełni zasługuje na to miano.

Za sprawą tajemniczej autorki, czteroletnia dziewczynka podróżuje statkiem do Australii. Samotne, zagubione dziecko znajduje pracownik portowy Hugh i zabiera do domu. Bagażem dziewczynki jest walizeczka zawierająca cykl baśni autorstwa Elizy Makepeace. Niespodziewane pojawienie się dziecka w bezdzietnym małżeństwie zmienia całkowicie ich życie, dlatego Hugh niszczy list poszukujący i przyspiesza wyjazd do Brisbane. Tam Nell i później urodzone siostry wiodą szczęśliwe życie do czasu przedwczesnej śmierci ich matki – Lill. Na przyjęciu urodzinowym z okazji pełnoletności Nell dowiaduje się od ojca, że nigdy nie była ich dzieckiem. Szok wywołany niespodziewaną wiadomością powoduje zerwanie zaręczyn z Dannym i odsunięcie się od najbliższych. Po pewnym czasie Nell zakłada rodzinę, ma córkę Lesley, a po jej usamodzielnieniu wiedzie samotne życie, prowadząc sklep z antykami.

Dopiero słowa Hugh wypowiedziane na łożu śmierci budzą ponowną chęć odzyskania własnej tożsamości. Nell udaje się do Anglii z postanowieniem odnalezienia autorki bajek i odkrywa związek Elizy z kornwalijską rodziną Mountrachet. Zięć Lorda M. Nathaniel Walker był wykonawcą szkiców do bajek, a Eliza Makepeace zamieszkiwała domek na klifie należący do posiadłości Blackhurst. Co łączyło Rosse i jej męża Nathaniela z Elizą? Dlaczego Lord M. poszukiwał czteroletniej dziewczynki, jeśli jego wnuczka Ivory zmarła na szkarlatynę? Nell nie odnalazłszy bezspornych dowodów pokrewieństwa, owładnięta wspomnieniami z dzieciństwa kupuje domek z otaczającym go ogrodem i wraca do Australii. Planuje rychły powrót, lecz nagła potrzeba opieki nad wnuczką niweczy jej zamiary. Po śmierci Nell Cassandra dziedziczy domek, ale dopiero rozmowa z ciotkami rzuca światło na historię sprzed lat. Młoda kobieta udaje się do Anglii aby odkryć to, co nie udało się Nell. Korzystając z pamiętników babci i Rosse, odkrywa mroczne tajemnice rodziny Mountrachet. Zachwycona okolicą remontuje domek i porządkuje zaniedbany ogród, a odkopane w nim znalezisko wyjaśnia sprawy do końca.

Elżbieta Szafruga

Skip to content