Santa Montefiore – “Tajemnica morskiej latarni” (24.09.2015r.)

„Tajemnica morskiej latarni” Santy Montefiore to kolejna powieść angielskiej pisarki po bestsellerze „Francuski ogrodnik”.
Najstarsza córka Madeline i Lorda Trawtona porzuca pracę w Londynie. Znużona dotychczasowym życiem, postanawia wyjechać na jakiś czas. Ellen opuszcza narzeczonego Williama i w tajemnicy jedzie do nieznanej ciotki zamieszkującej zachodnią Irlandię. Na miejscu spotyka niezwykle wrażliwą i ciepłą osobę pełną miłości, zupełnie nie podobną do matki. Dom Peg emanuje gościnnością, skupia rodzinę i przyjaciół oraz pełni rolę przytułku dla zwierząt. Tam Ellen poznaje braci swojej matki, a w pubie Złoty Sagan cały klan Byrne’ów, o istnieniu których nie miała pojęcia. Z czasem dowiaduje się, że matka w młodości uciekła z Anglikiem, porzucając narzeczonego Dylana i swoją najbliższą rodzinę. Ellen, usiłując zrozumieć postępowanie matki, spotyka się z Dylanem i odnajduje w nim bratnią duszę oraz pasję, jaką jest dla obojga muzyka. Pewnego dnia młoda kobieta udaje się na spacer w poszukiwaniu inspiracji twórczej i ku swojemu przerażeniu, gubi się. Z opresji ratuje ją właściciel zamku Ballymoon Conor Macausland. Ostrzegana przez swoją rodzinę, nie potrafi oprzeć się urokowi nieznajomego. Lokalna społeczność wini go za śmierć Caitlin, która zginęła w pożarze latarni morskiej. Zakochana z wzajemnością Ellen nie wierzy w winę ukochanego, a towarzysząca im istota niematerialna za wszelką cenę pragnie zniszczyć ich związek. Duch nieżyjącej żony pragnie, aby Conor tęsknił i cierpiał tak, jak Caitlin za życia.

Kto wygra w tej nierównej walce, zwłaszcza w obliczu kłamstwa, jakiego dopuściła się Ellen? Czy tajemnica Maddi sprzed lat zostanie odkryta?

Elżbieta Szafruga

Skip to content