Akos Kertesz “Makra, czyli cena przegranej” (03.08.2017 r.)

Podczas sierpniowego spotkania członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki omawiały książkę Akosa Kertesza “Makra, czyli cena przegranej”.
Akcja utworu to lata 50. XX wieku na Węgrzech. Książka jest aktualna i dzisiaj. Jej treść przedstawia dylematy ponadczasowe, inspiruje do rozważań i przemyśleń na temat życia oraz różnych charakterów i zachowań ludzi.
Bohater Marco Ferenc budzi mieszane uczucia. To człowiek niezwykle skomplikowany i wrażliwy. Nie toleruje obłudy, fałszu, zakłamania. Ludzie szanują go za pozytywną osobowość, ale jednocześnie lekko się z niego podśmiewują. Obserwujemy bowiem, ze Marco targają sprzeczne emocje. Stale przeżywa wzloty i upadki. Ma wytyczone piękne plany życiowe, ale nie potrafi dokonać właściwych wyborów. Brak mu poczucia własnej wartości, Jego ciągłe zmagania, miotanie się od problemu do problemu pobudzają do refleksji i uświadomienia sobie, że takie historie wpisane są w losy wielu osób. Wokół nas zapewne też możemy spotkać takiego Ferenca, który panicznie boi się odrzucenia i nieustannie walczy o akceptację otoczenia oraz utożsamienie się z kimś. Lecz nadmierna, nieżyciowa uczciwość „toporna moralność” nie pozwala mu zaakceptować istniejącego świata i każe szukać własnej ścieżki życia.
Książka nie napawa optymizmem. Marco nie odnalazł się w otaczającym świecie, nie potrafił zachować dystansu do otaczającej go rzeczywistości. Przegrał życie, które okazało się dla niego zbyt wielką sztuką i postawiło przed zbyt trudnymi wyzwaniami. Może gdyby miał wsparcie w rodzinie, przyjaciołach, byłby silniejszy, jego życie potoczyłoby się inaczej. Może łatwiej by mu było uniknąć klęsk i rozczarowań, gdyby odnalazł własną drogę życiową oraz sens tego co robi?

Mela Gawor

Skip to content