Martin Reiner “Lucynka, Macoszka i ja” (14.12.2017 r.)

14 grudnia 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się świąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Co o wybranej na ten dzień książce mówiły członkinie klubu? Zwracały uwagę, że czytały wielowymiarową opowieść o miłości i poszukiwaniu, także samego siebie, pełną poetyckich przenośni, wciągającą w świat emocji innego człowieka. To podróż do głębi ludzkiego umysłu, w którą zabiera Martin Reiner.

Główny bohater książki „Lucynka, Macoszka i ja” to Tomasz Mróz naznaczony w dzieciństwie przez ukochanego nowofunlanda. Znajduje pocieszenie w świecie książek, a z czasem przede wszystkim w wierszach. Porzucenie studiów i kłótnia z ojcem zmuszają go do opuszczenia rodzinnych Wielkich Bilowic. Przenosi się do Brna i zatrudnia jako listonosz. Dzięki przyjacielowi uczestniczy w spotkaniu z profesorem Pauknerem, który zaraża go poezją Jerzego Macoszki. Tajemnicza kartka biblioteczna inspiruje Tomasza do bezpośredniego kontaktu z leciwym poetą. Zanim otrzyma paszport i zgromadzi środki na wyjazd do Anglii prowadzi rozmowy z osobami niegdyś bliskimi emigrantowi. W ten sposób przypadkowo poznaje Martę i Lucynkę, którą opiekuje się w czasie choroby psychicznej matki.

Po powrocie z Anglii prasa donosi o nagłej śmierci sławnego pisarza. Nadchodzące z zagranicy zeszyty z twórczością Macoszki utwierdzają Tomasza w jego wcześniejszych podejrzeniach.
Czego o sobie samym dowiedział się Tomasz, odkrywając tajemnicę poety?

Elżbieta Szafruga