Mitch Albom “Jeszcze jeden dzień” (30.03.217 r.)

30 marca 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W jego trakcie klubowiczki rozmawiały między innymi o tym, jak traktujemy miłość i inne uczucia, które są w naszym odczuciu tak naturalne, że właściwie dane na zawsze oraz o tym, czy pamiętamy, że czas na to, aby się za nie odwdzięczyć jest ograniczony.


Skłoniła je do tego lektura książki Mitcha Alboma, autora wielu bestsellerów, który zadedykował tekst matce. „Jeszcze jeden dzień” jest powieścią o Chicku i jego niezwykłej przygodzie. Przywołuje ona w czytelniku obraz osób bliskich, które od nas odeszły.
Zafascynowany bejsbolem Chick traci ojca i trenera, twórcę jego przyszłych sukcesów. Rozwód zmusza matkę do zmiany zawodu oraz wykonywania dodatkowej pracy. Syn wbrew matce porzuca studia dla krótkotrwałej kariery sportowej, a mimo to jest nadal przez nią wspierany. Nienawidząc  swojej pracy w firmie handlowej, ulega namowie ojca, opuszczając przyjęcie urodzinowe matki. Kłamstwo i wyrzuty sumienia po nagłej śmierci matki doprowadzają go do pijaństwa i utraty rodziny. Niezaproszony na ślub córki decyduje się na popełnienie samobójstwa. Stan, w jakim się znajduje po wypadku na autostradzie i skoku z wieży ciśnień, powoduje powrót matki. Chick towarzyszy jej w zajęciach, kontynuacji dawnego zawodu. Na prośbę kobiet upiększa  je przed ostatnią drogą. Prowadząc rozmowy z matką, dowiaduje o tajemnicach rodzinnych, przekonuje się o jej trosce i miłości, co wraca mu wolę życia.

Ta wyjątkowa książka jest odpowiedzią na nasze pragnienia. Może i nam uda się przeżyć choć jeden dzień z bliską sercu osobą.

Elżbieta Szafruga

 

Skip to content