Ram Oren “Przysięga Gertrudy” (26.10.2017 r.)

26 października 2017 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w trakcie którego klubowiczki omawiały książkę Rama Orena „Przysięga Gertrudy”. Autor przedstawił w niej tragiczny los swojego narodu. Poprzez przeżycia dwóch rodzin żydowskich zamieszkujących Polskę i Niemcy, ukazał niebywałe okrucieństwo wobec Żydów w okresie tuż przed i po wybuchu II wojny. Pisarz w oparciu o fakty autentyczne docenił bohaterstwo i poświęcenie tych, którzy w imię człowieczeństwa pomagali skazanym na zagładę ludziom.

Karl Rink bardzo kochał swoją żonę Żydówkę i córkę Helgę, jednak z powodu kryzysu w Niemczech postanowił wstąpić do SS, przez co mógł utrzymywać rodzinę. Niestety nie przewidział konsekwencji swojego czynu, który doprowadził go do morderstwa, utraty rodziny i trwale obciążył jego sumienie.
Rodzina Stołowickich zamieszkująca pałac w Alejach Jerozolimskich należała do najzamożniejszych w Polsce. Wybuch wojny rozdzielił ojca z żoną i synem. Uciekająca przed Niemcami na Litwę Lidia, Michał i opiekunka Gertruda Babilińska zostali ograbieni ze wszystkiego przez wiozącego ich własnego szofera. Dzięki Gertrudzie i jej zaradności wiązali koniec z końcem. Wkrótce Lidia ciężko zachorowała i w obliczu nadchodzącej śmierci przekazała swoją obrączkę Gertrudzie. Od tej chwili ona stała się matką Michała, a złożona umierającej przysięga dla katoliczki była świętym obowiązkiem oraz celem jej życia.
Czy Gertruda zdoła ocalić ukochanego Michała? Jakie przeciwności staną obojgu na drodze do Izraela? Czy podjęte starania Michała pomogą mu odzyskać majątek ojca?

Elżbieta Szafruga

Skip to content