Toni Morrison “Skóra” (26.01.2016 r.)

26 stycznia 2017 r. w Bibliotece w Łazach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego klubowiczki po raz kolejny rozmawiały o przyjemności czerpanej z poznawania nowej lektury. Tego dnia omawiały treść najnowszej książki noblistki Toni Morrison „Skóra”. Opowiada ona o przeżyciach związanych z wydarzeniami w dzieciństwie, jakie wywarły istotny wpływ na losy bohaterów. Czytając powieść, coraz bardziej nabieramy przekonania, czym jest miłość rodzinna (przyszłą bazą szczęścia), a czym krzywda wywołująca nieustanne poczucie winy i chęć odwetu.

Urodzony z ciąży bliźniaczej  Booker już w łonie matki stracił brata, którego odzyskał w starszym Adamie. Nagłe zniknięcie chłopca pozbawiło go istniejącej między nimi więzi. Odnalezione z czasem zwłoki brata były zbyt dużym obciążeniem psychicznym, tym bardziej że został zabity przez zboczeńca, a zbrodniarz nie został nigdy wykryty. Skłócony z ojcem Booker postanowił opuścić rodzinę, która nie chciała żyć dłużej wspomnieniami. Jedynie ciotka Queen pojmowała jego ból i to z nią utrzymywał kontakty listowne. Jako miłośnik książek, gry na trąbce i autor wierszy rozpoczął studia. Pewnego dnia jego uwagę przykuła postać czarnoskórej piękności i jak się później okazało kobiety sukcesu w branży kosmetycznej. Zamieszkał z Bride, stając się jej kochankiem i powiernikiem, jak również buforem bezpieczeństwa. Lula Ann (Bride) była ofiarą rasizmu, w tym swoich rodziców oraz powodem rozpadu małżeństwa. Matka Sweetness brzydziła się odmiennością córki, wychowując ją surowo pod pozorem przyszłych kontaktów w świecie białych ludzi. Przebywający z dziewczyną Booker poznał jej tajemnice, choć nie do końca, dlatego przeżył szok po spotkaniu Bride z byłą więźniarką niegdyś skazaną za molestowanie, a jego słowa: „Nie jesteś kobietą dla mnie” na trwałe utkwiły w pamięci Bride. Oprócz lania, jakie sprawiła jej kobieta, straciła miłość. Z czasem przekonała się jak bardzo tęskni za Bookerem, porzuciła karierę zawodową, wyruszając na poszukiwania. Podążając jego śladem uległa wypadkowi, dzieląc życie z biedną rodziną wybawców, która zmieniła jej sposób myślenia i nawyki.
Czy odnalazła miłość swojego życia? O czym nie wiedział Booker opuszczając Bride? Jaką rolę w życiu młodych spełniła ciotka Queen? Jaka tajemnica połączyła na nowo dwoje kochających się ludzi?

Elżbieta Szafruga

Skip to content