Eva Woods “100 dni szczęścia” (24.10.2019 r.)

„Wierzę, że zawsze można znaleźć nadzieję, nawet w najgorszych chwilach życia. Każdą tragedię da się przekuć w szczęście. W ciągu 100 dni bohaterka ma nauczyć się być szczęśliwa. Jak? To proste – musisz po prostu każdego dnia zrobić coś co sprawi ci przyjemność” – takim stwierdzeniem Lidia Szkleniarz rozpoczęła w Bibliotece Publicznej w Łazach październikową rozmowę o książce w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.
Powieść Evy Woods pt. „Sto dni do szczęścia”, która była lekturą przewodnią spotkania DKK 24 października 2019 r., wywołuje w czytelniku śmiech przez łzy. Opowiada o losach młodej kobiety, której życie zmienia się po zdiagnozowaniu raka mózgu (glejaka). Pomimo złych rokowań Polly nie opuszcza chęć do życia i nadal ma nadzieję na wyzdrowienie. Pragnie szczęśliwie spędzić darowany jej czas, dlatego poszukuje prawdziwej przyjaźni a nie współczucia.
Annie, załamana osobistą tragedią i przygnębiona chorobą matki, spotyka w szpitalu niezwykle intrygującą młodą kobietę, szokującą nietypowym ubiorem. Nieznajoma pomaga jej w zmianie adresu, wykorzystując swoje znajomości i długo nie daje o sobie zapomnieć. Nachodzi Annie w domu i pracy, opowiada o trawiącej jej mózg chorobie nowotworowej, proponuje przyjaźń oraz przystąpienie do  projektu 100 szczęśliwych dni. Z wdzięczności Annie zostaje jej przyjaciółką i podejmuje wyzwanie. Od tej chwili Polly wciela w życie swoje często absurdalne pomysły, które wielu szokują, ale również przynoszą korzyści. W tym celu angażuje nową przyjaciółkę i znajomych a także personel szpitala. Przy udziale koleżanek z pracy powstają filmiki, które, umieszczane w mediach społecznościowych, mają dużą oglądalność. Polly zyskuje fanów, dzięki którym możliwa jest zbiórka na nowy tomograf. Oprócz tego daje nadzieję wielu chorym na raka i całkowicie zmienia życie doktora Zrzędy oraz swojej przyjaciółki.
Choć nie danym było Polly dotrwać do stu dni, zdążyła zorganizować romantyczne spotkanie o jakim zawsze marzyła. Napisała zaskakujący rodzinę testament i zaplanowała swój własny pogrzeb. Pozostawiła film, w którym zagrała główną rolę i nie zapomniała o Annie, wysyłając jej list zza grobu.
Dzięki jakim pomysłom Polly zmieniło się życie wielu osób? Czym dla chorej na glejaka Polly była realizacja „100 dni dla raka”?

Elżbieta Szafruga

Skip to content