Barbara Kosmowska „Zachmurzenie umiarkowane” (28.07.2022 r.)

28 lipca 2022 roku w Bibliotece Publicznej w Łazach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Koniec pierwszego miesiąca wakacji okazał się dla klubowiczek czasem dyskusji o domniemanych zdradach i wytykaniu błędów.
Barbara Kosmowska autorka książek dla dorosłych i młodzieży podjęła trudny temat relacji między partnerami i małżonkami.
Jej nowa powieść pt. ,,Zachmurzenie umiarkowane” to tragikomedia, w której egoizm przeplata się z tyranią i nietolerancją, stając się przyczyną rozpadu wielu związków.
Autorka porusza także problem starości i samotności, podnosząc potrzebę miłości, która towarzyszy ludziom niezależnie od ich wieku.
Karol Polny – emerytowany weterynarz cieszący się powszechnym szacunkiem, postanawia wreszcie żyć tak jak chce. Opuszcza żonę w najmniej oczekiwanym momencie i udaje się do domku na działce.
Jego odejście stanowi dla Róży nie lada zagadkę, którą próbuje rozwikłać z pomocą przyjaciółek, nie zawsze szczerych i życzliwych. Do jakich wniosków doprowadzi Różę jej prywatne śledztwo?
Czy odbudowanie  zniszczonego związku będzie możliwe?
Uważam, że w pewnym  okresie swojego życia Róża zaczęła powielać błędy swojej nieżyjącej matki, z którą się dawniej nie zgadzała.
Przestała słuchać męża i chciała decydować o jego życiu. Wiecznie niezadowolona odmawiała mu pasji do wędkarstwa, zniszczyła jego nową wędkę i zarzucała, że spędza niepotrzebnie czas, oglądając ulubione programy telewizyjne. W ten sposób pomogła mu podjąć właściwą decyzję i usunąć się z jej życia. Tylko czy była szczęśliwa, siedząc samotnie na nowej kanapie?

Książka zasługuje na miano dobrej i to nie tylko z powodu komicznej gry słów i emocji jakie budzi. Stanowi doskonały poradnik dla wszystkich, którzy pragną cieszyć się udanym związkiem.

Elżbieta Szafruga

Skip to content