Jakub Małecki „Horyzont” (24.02.2022 r.)

Choć trudno w to uwierzyć, Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece Publicznej w Łazach doczekał się swoich czternastych urodzin. Spotkania w lutym zawsze pełne są nostalgii, wspomnień, ale i radości wynikającej z faktu, że za nami kolejny rok wspólnych zmagań z literaturą. 24 lutego wraz z końcem karnawału – akurat w tłusty czwartek uczestniczki DKK świętowały urodziny klubu. Na tę okoliczność członkini Klubu Maria Płatek napisała limeryk:
„W Łazach ta nasza biblioteka
zadowoli każdego człeka.
Wystawy, kursy i spotkania,
konkursy pięknego czytania,
z książkami na wszystkich czeka”.

Oglądając klubowe kroniki, uczestniczki spotkania dyskutowały o najciekawszych pozycjach literackich i autorach wspólnie spędzonego czternastolecia. Wspominały początki klubu, osoby, które przyszło im pożegnać, wspólnie spędzane bezcenne chwile. Omawiały teksty, które budziły najżywsze dyskusje, dzieliły, wzmagały emocje, poruszały, bawiły… i oczywiście dyskutowały o książce! Tym razem była to jedna z powieści Jakuba Małeckiego pt. „Horyzont”.
Książka Jakuba Małeckiego pt. „Horyzont” to opowieść dwuwątkowa oparta na relacjach uczestników misji w Afganistanie oraz wydarzeniach związanych z pewną tajemnicą rodzinną.
Po dziesięciu latach nieobecności saper Mariusz Małecki powraca do kraju z bagażem przygniatającej go winy. Nie potrafi odnaleźć się w tym nowym świecie, gdzie ucieka przed spotkaniem z siostrzeńcem, a przeciągłe dźwięki z sąsiedztwa budzą w nim lęk. Mieszka w niewielkim mieszkaniu na Mokotowie, ograniczając swoje kontakty do spotkań z Miętowym i przypadkowo poznaną sąsiadką Zuzą, z którą łączy go samotność, alkohol i szczególny rodzaj muzyki. Mijają dni i miesiące, a Maniek nie potrafi się zmusić do napisania książki, za którą otrzymał znaczną kwotę zaliczki. Z czasem Zuza wciąga go w swoje sprawy rodzinne i namawia do napisania bajki – prezentu urodzinowego dla siostrzeńca.
Jak potoczą się dalsze losy naszych bohaterów? Czy Zuza wybaczy matce jej decyzje sprzed lat? Czy dla Mariusza stanie się napisana przez niego książka? Dlaczego Miętowy postanawia popełnić samobójstwo?

Zachęcamy do lektury!

Elżbieta Szafruga