Aleksandra Rochowiak „W cieniu nadwiślańskich drzew” (13.12.2023 r.)

13 grudnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się świąteczne spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki. I choć rozmów na tematy literackie nie brakowało, to dyskusje zdominowały zagadnienia okołoświąteczne: wypieki, plany, prezenty, tradycje i zwyczaje. Jedna z klubowiczek Maria Płatek podzieliła się swoją twórczością odczytując pozostałym swój wiersz zatytułowany: „Wigilia”. Książka polskiej autorki „W cieniu nadwiślańskich drzew” wprowadziła nieco letniego akcentu w te zimowe dywagacje.Aleksandra Rochowiak napisała powieść z gatunku obyczajowych pt. „W cieniu nadwiślańskich drzew” i przedstawiła w niej życie ludzi w Wykuszewie – małym mieście z jednostką wojsk pontonowych. Oprócz zmiany kolejnych roczników poborowych niewiele się tam dzieje. Urokliwe zakątki przyrody jakie tworzy przepływająca Wisła nie są dostatecznym powodem do zatrzymania w miasteczku młodzieży. Pozostają tylko ci z ugruntowaną przyszłością i tacy, którzy opiekują się rodzicami. Wśród nich poznajemy główną bohaterkę – Lidkę, rezygnującą z marzeń i poszukującą tylko jednego człowieka na całe życie.
Lidka – córka zmarłego pułkownika mieszka razem z matką i obie mają złe wspomnienia z piekła, jakie niegdyś zgotował im mąż i ojciec. Po ukończeniu technikum Lidka pragnie studiować, ale stały brak pieniędzy i pogarszający się stan zdrowia matki skutecznie uniemożliwiają realizację jej własnych planów. Podejmuje pracę w miejscowym przedszkolu i zaprzyjaźnia się ze starszą koleżanką, która upatruje w niej dobry materiał na synową. Wreszcie ulega namowom Renaty i spotyka się z Pawłem, przystojnym i statecznym mężczyzną. Jednak poza przyjaźnią nic do niego nie czuje. Zgoła inaczej rzecz ma się z przypadkowo poznanym młodym poborowym. Notorycznie łamiący regulamin Sebastian jest gotów dla Lidki na każde szaleństwo i wymierzane kolejne kary. Coraz częstsze spotkania i pierwsze porywy serca skutecznie ucinają zapędy Renaty. Wtedy ponownie do gry wkracza lojalny Paweł, który realizuje wcześniej daną obietnicę.
Powracająca z matką Lidka staje przed nie lada dylematem: kogo wybrać: Sebastiana, którego kocha, ale ją zawiódł i oszukał czy Pawła, na którym może zawsze polegać. Co zdecyduje o przyszłym losie całej trójki: Lidki, Sebastiana i Pawła? Czego nie może sobie wybaczyć Lidka mimo upływającego czasu?   

Elżbieta Szafruga

Skip to content