Elin Cullhed „Euforia. Powieść o Sylvii Plath” (25.05.2023 r.)

Szwedzka pisarka Elin Cullent zadebiutowała powieścią dla młodzieży pt. „Bogowie”. Zafascynowana życiem Sylvii Plath i swoją podobną sytuacją życiową napisała książkę dla dorosłych uhonorowaną szwedzką nagrodą literacką. W powieści pt. „Euforia. Prawdziwe życie Sylvii Plath” główna bohaterka mierzy się z własnymi słabościami, walcząc o prawo tworzenia literatury, które konkuruje z obowiązkami macierzyńskimi. Te słabości, rozterki i walka były tematami do rozmowy Dyskusyjnego Klubu Książki, która odbyła się 25 maja 2023 roku.

Urodzona w Stanach Zjednoczonych Sylvia wychodzi za mąż za poetę wbrew oczekiwaniom matki. Wierzy, że Ted obdarzony takim samym talentem i wrażliwością będzie ją wspierał i rozumiał. Ma nadzieję, że stanie się dobrym mężem, kochankiem a także ostoją bezpieczeństwa utraconego w dzieciństwie. Miesiąc miodowy spędzają z Aurelią w Hiszpanii, skąd wyjeżdżają do Londynu. Tam rodzi się córka Frieda a ich szczęście rośnie razem z nią. Wkrótce zamieniają mieszkanie w posiadłość w Devon, ale życie na wsi nie spełnia oczekiwań Sylvii. Złe samopoczucie w kolejnej ciąży, chwiejność nastroju oraz częste wyjazdy męża sprawiają, że czuje się osamotniona i przytłoczona obowiązkami. Tęskni za matką, prawdziwym oceanem i czułością, zazdroszcząc Tedowi łatwości, z jaką porzuca prace w ogrodzie i domu, aby móc tworzyć. Miłość do nowonarodzonego syna poprawia jej nastrój i wyzwala pragnienie pochwalenia się szczęściem przed przyjaciółmi i matką.
Jak bardzo zmienia się życie Sylvii po wizycie londyńskich przyjaciół? Czy równouprawnienie płci w małżeństwie jest możliwe? Jak potoczą się dalsze losy samotnej matki?

Elżbieta Szafruga

Skip to content