Sylwia Kubik „Pod naszym niebem” (23.05.2024 r.)

Sylwia Kubik nauczycielka języka polskiego jest autorką książki pt. „Pod naszym niebem”. Akcja powieści rozgrywa się na powiślańskiej wsi, której mieszkańcy zmagają się z problemami życia codziennego. Wśród nich żyje dwoje świadków tragedii, jaka wydarzyła się w czasie wyzwalania tych terenów przez Armię Radziecką.
Wraz z pojawieniem się nowego mieszkańca wsi Brzozówki doktora Macieja, do cichej i spokojnej wsi wkrada się niepokój. Doktor Maciej, który w krótkim czasie wchodzi w posiadanie budynku po zamkniętej szkole, ma pewne plany zagospodarowania pustostanu. Jednak nie zamierza dzielić się nimi z miejscową władzą, a tym bardziej z mieszkańcami wsi. Ignoruje społeczność wiejską czym naraża się na szykany. Udzielona mu przez nauczycielkę pomoc i jej przebiegły pomysł sprawiają, że niesympatyczny pan doktor zmienia swoje zasady i postępowanie. Za sprawą przyjaciółki Karoliny Maciej odnajduje receptę na poranioną duszę.
Tymczasem Karolina stara się zaprzyjaźnić z panią Heleną, którą spotyka od jakiegoś czasu na cmentarzu. Starsza kobieta od lat wiedzie samotne życie na uboczu unikając kontaktu z ludźmi. Częste wizyty nauczycielki i jej córek oraz szczere rozmowy skłaniają panią Helenę do osobistych zwierzeń.

Co zdarzyło się przed laty zmieniając los Heleny i jej najbliższych? Uważam, że warto przeczytać książkę, aby odkryć nieznane fakty z naszej historii, a także zapoznać się z trudami życia na wsi. Niezależnie od tego gdzie mieszkamy, w tej powieści na pewno odnajdziemy coś dla siebie.   

Elżbieta Szafruga

Skip to content