Wakacje w Bibliotece 2016 – podsumowanie

W ramach projektu „Wakacje w Bibliotece” w  Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach prowadzone są wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży, pozwalające na czynne i twórcze spędzenie czasu wolnego od nauki.
Biblioteczne lato rozpoczęło się 4 lipca. W tym dniu odbyło się spotkanie „Bezpieczne wakacje 2016” ze st. asp. Michałem Turlejem, poświęcone  tematyce bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku. Dzieci i młodzież rozmawiały z policjantem z Komisariatu Policji w Łazach o zagrożeniach czyhających na nie tuż za przysłowiowym rogiem. Grupa rozwiązała także krzyżówkę, wysłuchała  informacji o najważniejszych oznaczeniach na szlakach rowerowych i pieszych i wskazała najistotniejsze zasady bezpieczeństwa w wodzie i na lądzie.
Słoneczna, aczkolwiek nieupalna aura, rześkie powietrze, podmuchy wiatru kołyszące liście i trawy – w takiej scenerii 7 lipca odbyły się zajęcia w plenerze „Kawał świata w środku lata”, podczas których przenieśliśmy się z Biblioteki w najróżniejsze odległe miejsca i poznaliśmy ich charakterystyczne budowle. Krótki spacer poprzedził opowieści o ciekawych zakątkach naszego globu oraz tajemnicze losowanie, dzięki któremu każda osoba biorąca udział w zajęciach dowiedziała się, jaką budowlę będzie tworzyć kredą na asfaltowym placu. Tak nad Zalewem Mitręga przy szumie traw przeplatającym ciszę powstały m.in.: kolorowe wizerunki Wieży Eiffla, Koloseum, Krzywej Wierzy w Pizie i egipskich piramid.
11 i 14 lipca w lokalu Biblioteki miały miejsce zajęcia plastyczne. „Wakacje z sową” sprawiły, że dzieci i młodzież musiały wykazać się sprytem i kreatywnością, budując najbardziej kojarzące się z biblioteką ptaki. Filc, bibuły, papierowe rolki, klej i nożyczki wystarczyły, aby po dwóch godzinach wśród śmiechów i gwaru między regałami zamieszkała ogromna ptasia rodzina.
Zamysłem warsztatów „Lato w paski” było natomiast  to, aby nie określać ich dokładnej tematyki, ale popracować nad rozbudzeniem wyobraźni uczestników zajęć. Jedynym, co łączyło wszystkie prace, były… papierowe paski. Pierwszy etap warsztatów polegał na zbudowaniu własnego „pasiaka” (pasiastego arkusza papieru) według własnej inwencji. Okazało się, że samo dobieranie odcieni i kolorów pasków oraz tworzenie barwnych arkuszy może być dla dzieci i młodzieży świetną zabawą, jednak dopiero projektowanie z nich wycinanek wywołało prawdziwą eksplozję fantazji. W efekcie powstały oryginalne prace, zawierające kolorowe motywy roślinne i zwierzęce.
Kolejną biblioteczną propozycją spędzenia wakacyjnego czasu wolnego była „Letnia kinoteka”. 18 lipca w jej ramach odbył się seans dla najmłodszych. Podczas nieco mrocznego deszczowego dnia dzieci zasiadły przed dużym ekranem z popcornem w ręku i oglądały film animowany, nie zważając na panującą za oknem pogodę, która nie sprzyjała zabawom w plenerze.
21 lipca doszły do skutku niecodzienne, bo „Literackie podchody”. W samo południe liczna grupa wielbicieli przygód wyruszyła z Biblioteki, aby rozwiązywać literackie zagadki. Dzieci i młodzież wykorzystywały znajomość książek, spryt i pomysłowość, zdobywając kolejne listy zbliżające je do mety zabawy. Po drodze okazało się, że zbędne są koła ratunkowe przygotowane przez bibliotekarzy. Uczestnicy gry pokazali, że solidna współpraca pozwala na rozwikłanie nawet bardzo skomplikowanych książkowych łamigłówek. Całą rozgrywkę wzbogacił krótki spontaniczny koncert Nikoli Kaźmierczak, którego wysłuchali uczestnicy gry i inne osoby przebywające akurat w łazowskim parku. Ania z Zielonego Wzgórza, Kubuś Puchatek, Miś Uszatek i inni książkowi bohaterzy doprowadzili nas do łazowskiego Parowozu, który był metą zmagań.
Także w 6 filiach bibliotecznych w gminie Łazy (w Niegowonicach, Wysokiej, Chruszczobrodzie, Grabowej, Rokitnie Szlacheckim i Ciągowicach) odbywają się wakacyjne spotkania… nie tylko z książką. W ich trakcie dzieci i młodzież budowały już palmy, tworzyły wyjątkowe zakładki, brały udział w grach i zabawach ruchowych, zajęciach plastycznych i odbywały „Wirtualne wycieczki” z myszką w ręku.

Druga połowa „Wakacji w Bibliotece” upływała pod znakiem różnorodnych zajęć pozwalających dzieciom i młodzieży aktywnie i twórczo spędzać wolny czas.
25 lipca odbył się „Industrialny spacer nr 2”, który wzorem pierwszego poprowadził jego uczestników tropem przemysłowej przeszłości Łaz. Dzieci i młodzież pod przewodnictwem Beaty Kuc ruszyły w podróż po mało znanych, ale zasługujących na odkrycie zakątkach Łaz. Odwiedziły tereny dawnych fabryk: Maurycego Ingstera i Spółka oraz Górkiewicza i Spółka, porównując obecny wygląd tych miejsc z ich stanem sprzed kilkudziesięciu lat dzięki zdjęciom zgromadzonym w zbiorach Biblioteki.
Czwartkowe popołudnie 28 lipca upłynęło pod znakiem „Letniej kinoteki” i seansu dla najmłodszych, który tak zainspirował dzieci, że po jego zakończeniu zupełnie nieplanowanie stworzyły zachwycające obrazy bohaterów oglądanej bajki.
Kolejną biblioteczną propozycją spędzenia czasu wolnego było „Wakacyjne m@łpowanie”, czyli zajęcia komputerowe z edukacyjnymi i logicznymi grami. W ich trakcie okazało się, że jest to kapitalne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzieci i młodzież mogły spędzić dłuższy czas przed monitorami, jednak nie był to czas zmarnowany – wyszukane przez bibliotekarzy gry online okazały się znakomitym treningiem umysłu, pamięci, koncentracji i spostrzegawczości.
5 sierpnia Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach zamieniła się w fotograficzne atelier. Dzięki iPadom i kreatywności uczestników warsztatów, które miały doprowadzić do utworzenia bibliotecznej fotobudki, powstały dziesiątki zabawnych zdjęć. Wszystko zaczęło się od nożyczek i kolorowych papierów. Dzieci i młodzież przygotowały z nich różnorodne dodatki: okulary, wąsy, muchy, krawaty, korony i maski weneckie przyprawione szczyptą wyobraźni. Potem zostały one wykorzystane do fantastycznej „pstryk” zabawy z iPadami.
Zamysłem „Wakacyjnych podróży po literaturze” było przedstawienie zajęć z książką w taki sposób, aby nie były one zwyczajnym czytaniem, ale zachętą dla najmłodszych do sięgnięcia po książkę, która potrafi przenieść nas w zupełnie inną rzeczywistość. W związku z tym 12 sierpnia podczas warsztatów głośnego czytania przenieśliśmy się w świat baśni Andersena i zbudowany został spektakl w konwencji teatru cieni.
16 sierpnia uczestnicy bibliotecznych zajęć wzięli udział w warsztatach plastycznych „Lato w paski II”. Dzieci i młodzież wykazały się cierpliwością i precyzją, niezbędnymi przy robieniu przestrzennych kwiatów z pasków kolorowego papieru. Początkowa ciekawość szybko zamieniła się w pełną pasji pracę, która zaowocowała pięknym bukietem.
Zakończenie wakacji stanowił słoneczny letni piknik, który odbył się 22 sierpnia.

Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe projektu  „Bezpieczne wakacje 2016 w Bibliotece” oraz wszystkim, którzy brali udział w zajęciach proponowanych przez Bibliotekę za wspólnie spędzony kreatywny czas.

WAKACJE W FILIACH

Projekt „Bezpieczne wakacje 2016 w Bibliotece” obejmował również filie biblioteczne.
Najmłodsi czytelnicy, którzy odwiedzili w trakcie czasu wolnego od nauki Filię nr 1 w Niegowonicach nie narzekali na nudę. Dzieci brały udział w zajęciach edukacyjnych i komputerowych, czytały fragmenty ulubionych książek, rozwiązywały zagadki i rebusy, lepiły z plasteliny oraz uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się powracające do łask gry planszowe, takie jak: „25 gier”, warcaby, bierki oraz „Piotruś”.
W Filii nr 2 w Wysokiej dzieci i młodzież brały udział w zajęciach plastycznych, rozwiązywały zagadki i rebusy oraz wykonywały wakacyjne plakaty, do których inspiracji szukały podczas zajęć komputerowych. Internet służył młodym czytelnikom do odnajdowania ciekawych miejsc na wakacje, ukrytych w różnych zakątkach świata. Słoneczne dni zachęcały również do zabaw z piłką i skakankami na boisku szkolnym.
Wakacyjne zajęcia były także udziałem Filii nr 3 w Chruszczobrodzie. Odwiedzające ją dzieci i młodzież sprawdziły się w wielu zajęciach plastyczno – technicznych, budując palmę, dno morskie i jego mieszkańców oraz tworząc obrazki metodą iris folding. Uczestnicy zajęć układali też „Opowieści dziwnej treści”, spędzali czas z komputerową myszką w dłoni oraz grali w „Wyścig”. Każdy kolejny wakacyjny dzień przynosił ze sobą nowe słoneczne pomysły i wyzwania, które wszyscy realizowali z pasją i pełnym zaangażowaniem.
Natomiast tegoroczne wakacje w Filiach w Grabowej, Rokitnie Szlacheckim i Ciągowicach przebiegły pod znakiem mądrej rozrywki i jak określili ich uczestnicy – upłynęły stanowczo zbyt szybko. Podczas spotkań dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, odbywały podróże po najciekawszych zakątkach literackich, a także brały udział w grach edukacyjnych, przez co mogły uczyć się przez zabawę. W Filii nr 5 w Rokitnie Szlacheckim udało się nawet połączyć lekcję ortografii z nauką wychowania fizycznego, w efekcie czego zorganizowano dyktando dla ruchliwych, w którym elementem rywalizacji była nie tylko poprawność zapisu. Liczył się tu czas, sprawna pamięć i dobra kondycja fizyczna.
Pewne jest, że ci, którzy chcieli w sposób interesujący spędzić letnie popołudnia w Bibliotece nie zaznali nudy.

Skip to content