Śladem Michała Poleskiego

Grupa sympatyków pieszych wędrówek wyruszyła 5 sierpnia 2013 roku  z biblioteki w kierunku Rokitna Szlacheckiego, cel wędrówki nie był przypadkowy. Szliśmy dawną drogą biegnącą  z Łaz do Rokitna Szlacheckiego.

sladem_michala_poleskiego_001

Najpierw udaliśmy się w okolicę miejsca gdzie w przeszłości był dworek należący do rodziny Poleskich oraz zabudowania zarządcy dworu. Potem skierowaliśmy się w kierunku drogi biegnącej wśród okolicznych łąk  i pól. Dzień był upalny a  zacienione miejsca przydrożnych drzew dawały nam krótkie chwile ochłody. Kiedy dotarliśmy do celu wędrówki, czyli w pobliże dawnych zabudowań dworu należących do rodziny Poleskich zatrzymaliśmy się na dłużej. Uczestnicy wycieczki otrzymali kserokopię zdjęcia przedstawiającą ówczesne zabudowania dworu. Bardzo szybko zauważyli brak jednego z budynków – dworu modrzewiowego, który nie przetrwał do obecnych czasów. Mieli okazję usłyszeć o historii Rokitna Szlacheckiego i jego właścicielach, najwięcej informacji poświęcono Michałowi Poleskiemu, który w 1839 roku urodził się w Rokitnie Szlacheckim, był uczestnikiem  powstania styczniowego. Dzieci dowiedziały się również o cennych zbiorach obrazów i bibliotece, w której udało się zgromadzić ponad 10 tysięcy woluminów i map.

sladem_michala_poleskiego_002

Następnie udaliśmy się w dalszą drogę w kierunku centrum wsi. Tam w sali KGW w Rokitnie Szlacheckim czekała na uczestników wycieczki przewodnicząca koła pani Grażyna Czop i powitała słowami „Witom tutej wszystkich, jak wos tu widzimy chodźcie do chałupy to wos ugościmy…”. I ugościła nas szczerze i smacznie, przygotowała dla wszystkich pyszną jak to powiedziała „Rokicką zalewajkę”. Opowiedziała o potrawach jakie najczęściej gościły na chłopskim stole o ich przygotowaniu i przechowywaniu. Potem na dzieci czekały jeszcze pajdy chleba ze smalcem, ogórek kiszony a na deser pyszne ciasto i domowy wieloowocowy kompot.

sladem_michala_poleskiego_003

Skip to content