Bajkopisarstwo czyli retoryka młodego człowieka

bajkopisarstwo_001„Bajkopisarstwo, czyli retoryka młodego człowieka” pod takim hasłem 14 maja 2014 roku w Bibliotece Publicznej w Łazach odbyły się interaktywne warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach.

 

Warsztaty przeprowadził Pan Michał Zawadka, absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz polonistyki na kierunku Słowo na Ekranie w Mowie i na Piśmie. Ze sceną teatralną związany od 1999 roku.

Retoryka to sztuka wymowy i umiejętności opisania swojego punktu widzenia i przekonanie słuchaczy do swojej racji. Rozwojowi sztuki wymowy sprzyjała demokracja ateńska, w której obowiązywała zasada równego prawa obywateli do przemawiania podczas zgromadzeń publicznych. To przypomnienie z historii retoryki miało na celu zwrócenie uwagi uczestników warsztatów na to, jak w naszych czasach się komunikujemy, najczęściej za pomocą przekaźników – esemesów, skypa, gadu-gadu czy e-mali, a coraz rzadziej w sposób bezpośredni. Te przekaźniki nie wymagają od nas pięknej wypowiedzi, ale używania skrótowców czy emotikonów. Uczniowie podczas warsztatów wykonywali ćwiczenia dykcyjne – „rozciąganie języka” oraz zadania polegające na wymyśleniu i opowiedzeniu historyjek na podstawie wylosowanych obrazków. Na spotkaniu Pan Michał powiedział „bardzo ważne w mówieniu jest nie tylko mówienie, ale także trzeba wiedzieć co się mówi, i słuchanie siebie”. Na zakończenie zachęcił dzieci do używania swojej wyobraźni i pięknej mowy w opisywaniu otaczającego nas świata oraz do czytania książek.
bajkopisarstwo_002bajkopisarstwo_003bajkopisarstwo_004

 

 

 

 

 

 

Skip to content